#Çokayog

Vicdan

Bugünü kendime ayırmıştım.  Keyfimce oğlumla beraber televizyon izleyecek sonra  onu parka götürecektim. Oğlum için televizyonda çizgi film kanallarını gezinirken arada haber kanallarına da göz attım. Kısaca haberler kaybolan çocuklar, şiddet ve vandallık eseri işkence gören köpekler, sokak ortasında kocasından şiddet gören Kadınlar, tacize maruz kalmış genç kızlar… Daha devamı da vardı ama dayanamadım kapattım televizyonu ve kendime sordum bir an Ne oluyoruz yahu diye. Bunca haber olup bitenler aynı günlerin olayları idi sanırsın ki yüzyıl boyunca yaşanan vahşetler hayır hayır tamamı bir hafta içinde olan ve ülkeyi derinden yaralayan olaylardı.

Yanımda benimle televizyon daha doğrusu çizgi film bekleyen oğluma döndüm ona sarılıp baktım o da bana bakıyordu. 

Ne olmuştu böyle güzel ülkeme. 

Mutluluk pozları ile evlenip dünya evine girdiğin eşine ne oldu da şiddeti reva görür oldun. Anlaşamadın ayrıldın yada ayrılmak istiyor senden neden şiddete başvurup sana güce yetmeyeceğini bildiğin kadını sokak ortasında darp edersin yada katledersin. 

Evinin önünde oyun oynayan kız çocuğunu neden alıkoymak istersin. O daha ağzı süt kokan yavrucağına nasıl olurdu kötü şeyler düşünürsün. 

Sağa sola, uçana koşana havlayan bir köpeği yada sokaklarda mırıldanan kediyi hangi mantıkla çıkamayacağı derin kuyuya atarsın. Hayvanın canlı canlı patilerini (ayaklarını) kesip ölüme terk etmekte ne ola ki. Yada daha beteri gözlerini oyup öylece ölüme bırakmak. 

Gezmek için çarşıya çıkan bir genç kızı nasıl olurda yan gözle pis düşüncelerle bakıp göz hapsine alırsın. Daha da ileri gidip aranız da hiç bir sevgi aşk olmadan onunla birlikte olmayı nasıl istersin. O senin kızın kız kardeşin olsa ne yaparsın. 

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz durumlar maalesef ki her geçen gün sayısı gittikçe artar hale gelmiştir. Bu olayların yaşanmasında bir çok etken olabilir  eğitimsizlik, yanlış eğitim, dini eğitim eksikliği, kendi yaşadığı travmalar vs.. Bu sorunları ele alacak olursak; 

Eğitimsizlik  eğitim sistemimiz maalesef sürekli değişmesinden dolayı ve içeriğinin milli ve manevi unsurlarla bezeli olmamasından dolayı eğitimini tamamlayan kişi hala eğitimsiz gibidir. Ayrıca dini eğitimin olmaması neticesinde insanda Yaradan korkusu oluşmamaktadır. Allah’tan korkmayan ne cezadan ne de kuldan korkarlar. 

Televizyon sorunun belki de en temel nedeni denilebilir. Herhangi bir kanalda yayın yapan herhangi dizinin bir bölümünü izleyin sadece. Gireceğiniz  kendi başına buyrukluk, ilkokul cağında sevgili hayati, karmakarışık ilişkiler, lüks yaşama özenti, çarpıtılan tarih olacaktır. Elin oğlu rambosunu kahraman ederken biz – Kanuni, Muhteşem Türk – lakaplı Sultan Süleyman’ı zampara ettik.  Televizyonda ki dizilere ilave olarak filmlerde en az diziler kadar kötü durumdadır.  

Aile;  toplumun en küçük yapısı plan aile geçmişten günümüz kalabalıktan çekirdeğe dönüşmüştür. Fakat dönüşen tek şey sayı değil ailenin  bizatihi kendisi olmuştur. Aile sadece bir arada yaşamak zorunda olunan kişiler olarak görülmektedir. Eskiden in kardeş  bir odayı paylaşırken şimdi iki kardeş  bir odayı paylaşamıyor. Birine yaptığın yanlış desen bana annem babam bile kızmıyor sen kızamazsın diyor. Anne baban hata etmiş demek gerekiyor.  

Cezalar cezaların caydırıcı olmadığı hususunda herkes özellikle mağdur olanın çevresi hem fikirdir. Fakat televizyonda cezasını çeken mahkum görünce de herkeste acıma hissi uyanıyor. Sanarsın ki orada hiç suçu yokken yatıyor. 

Tüm bu sorunların konuşulup en kısa sürede halledilmesi lazım. Yoksa bu tur davranışlar artıkça Ne teröre gerek kalır ne düşmana bu sorunlar ülkeyi mahveder. 

Hiç bir şey bu davranışları geçerli veya haklı  kılamaz. Giyiminden dolayı kimse tacize maruz kalamaz. Hiç bir hayvan rahatsız ediyor diye işkence edilerek ölüme terkedilemez. Hiç bir kadın beni sevmiyor veya benden ayrılmak istiyor diye darp edilemez veya katledilemez. Hiç bir masum yavru ailesinden alınıp fena düşüncelere kurban edilemez. 

Darwin tarafından ortaya atılan ve bir çok bilim adamında kabul edilen evrim teorisi kesinlikle ama kesinlikle doğru değildir. Eğer insan maymundan geliyorsa bu davranışları hatta daha kötüsünü neden maymunlar yapmıyor. Neden bir maymun aynı ormanda bulunan bir sincabın yavrusunu taciz edip öldürmüyor. Sonuçta vahşi hayat onlarınki. Madem maymun veya başkaca hayvanlar insanın yaptığı kötülükleri yapmıyorsa hayvan alemine insan da hayvan olan maymundan geliyor diyerek hakaret etmeye gerek yok. 

Herkesin düşüncesi, felsefi görüşü, inancı ne olurda olsun bir parça vicdan sahibi olması gerekir. Bir parçacık   vicdani olan bu tür fenalıkları aklından bile geçirmez. 

Teknolojinin gelişmesiyle artık dünyanın bize en uzak yerinde bile olan olayları anında canlı canlı izleyerek duyarak öğrenebiliyoruz. Gerçekten de teknolojinin bu kadar gelişmiş olması ne kadar güzel. 

Gidip gezme imkanımız veya zamanımız olmayan  yerleri birebir gezmiş gibi gösterimini yapan teknoloji hayatımızı ne kadarda güzelleştiriyor. 

Kendisini insan olarak addeden biri nasıl olurda savunmasız bir hayvanin gözünü oyma, ayaklarını kesme, sıcak asfalta atma gibi davranışlarda bulunabilir. Bu tür haberleri duyunca insanlığımızı sorgulayıp bu yaratıklarla aynı tür den olduğum için kendimden dahi nefret boyutuna geliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s