Gezi Seyahat

Dur İki Kelam Edelim

Şehrin sıkıcı beton yığını beni iyice boğmuştu. Biraz doğaya çıkıp kendimi yenilemem diye düşündüm. Sırt çantama biraz yiyecek ve su alarak vurdum kendimi dağlara mis gibi temiz havada yürüdükçe yürüdüm. Git git bitmiyor öyle ki nereye niçin gittiğimin kendimce önemi yoktu. Ağaçlar, küçük hayvanlar, otlaklar derken biraz da kar görsem diye aklımdan geçerken biraz dinlenmek maksadıyla derenin kenarına oturdum. Manzara öyle güzeldi ki epey oturdum hafif çamurlu toprağın üzerinde. İlerde küçük bir duman tüttüğünü farkettim. Buraya piknik için gelenler var demekki dedim kendi kendime. Uzaklaşmak istedim şehrin gürültüsü kasveti zaten boğmuştu beni. Sadece doğayi istiyordum. Kendime dağın sırtına doğru vurdum. Hava öyle temiz ve berraktı ki etraf ta herşey canlı gözüküyordu. Uzaklar bile çıplak gözle rahat seçiliyordu.

Zirveye yaklaşmıştım ki az önce tüten dumanın olduğu yerde ne bir araba ne bir insan gözüküyordu. Gerçi duman ince ince tüttüğü ancak belli oluyordu. Zirveye ulaşıp etrafı dürbünle taradım. Merakımı celp eden dumanın çıktığını yere iyice odaklanınca küçük bir kulübe olduğunu ve kulübenin önünde bir bahçe olduğunu farkettim. Merakım iyice artmıştı. Ormanlık alanda dağın burasında ne olabilirdi ki bu belkide orman korucularının yeri idi. Ama onlarin da arabaları olurdu. Derken aşağı doğru inişe geçtim. Kulübeye yaklaştıkça elimde ki yürüyüş için aldığım sopayı sıkıca kavradım. Kulübenin gölgelik kısmında birinin oturmakta olduğunu gördüm. Yaklaşık selamlaştık. Beni buyur etti.

Kulübenin sahibi 40-50 yaşlarında biriydi. Bana dumanı halen tüten taş ocakta demlenmiş çay ikram etti. Tanışıp sohbete daldık o da benim gibi şehrin gürültüsünden sıkılan biriymiş. Laf lafı açıp bardak bardak çayı yudumladikca zaman hızla geçmiş gitmiş. Ama nasıl olabilirdi bu diye düşündüm. Adam lafa şehirde milyon insan var ama iki çay içip iki kelam edeceğim kimse yok sıkılıyorum. Bazen öyle oluyor ki çıldıracak gibi oluyorum diye söze başlamıştı. Ama zaman bu güzel kelamlarin gölgesinde öyle hızla geçmişti ki eve dönmek için fazla zamanim kalmamıştı. Hemen alelacele vedalaşıp şehirde de yine görüşmek ve iletişime geçmek şartıyla ayrıldım. Hızla yürürken düşündüm düşündüm bu adam bir yazarda kendisi söylememişti ama ismi zaten yabancı değildi. Sohbet esnasında aklıma gelmemişti ama kitabını okuduğumu farkettim. Tıpkı kitapta yazdıkları gibi konuşuyordu. Adam haksız değildi. İnsan oğlu eşyaya öyle tamah etmiş durumda ki iki kelam edecek olsan telefondan ayrılabilen yada aldığını sattığını bahsetmekten öteye gidebilen yoktu. Bir iki spor muhabbeti bile seviyeli konuşamıyor. Herkes kendinin dediğini doğru hakli buluyordu.

Şehrin ilk evlerinin olduğu girişine akşam güneşi batmadan gelmiştim. Pişmanlık duymaya başladım neden az daha kalmamıştım ki. Adam öylesine güzel konuşuyordu ki arada bana söz hakkı veriyordu ama ben kısa cümlelerle düşüncemi belli edip sözü tekrar kendisine bırakıyordum. Böylesine güzel sohbet edeceğim birini bulmuştum.

Şehrin insanlarını şöyle bir düşündüm de sanki kovalayan var gibi ekmeğinin peşinde sürekli koşuşturma ile geçiyor ömur. Ama bu koşuşturma arasında kalan boşluklarda insan kafasında ki sıkıntıları boşaltmak yenilenmek ihtiyacı duyduğunda konuşacak kelam edecek birini arıyor ama bulamıyordu. İnsanlar az okuyup hatta hiç okumadan çok konuşmanın uğradı içindeler. Konuşulanlara bakıldığında belli bir kelime kalıpları dışına çıkabilen neredeyse yok. Sosyal medya herşeyin öğrenildiği ogrenilecegi yer gibi düşünülüyor. Oysa onca basılı kaynak var ki okunmayı bekleyen. İnsanlar çok okuyup az öz konuşmayı düşündüğünde dünya daha yaşanılır dertler daha çabuk unutulduğu bir yer olacaktır.

“Dur İki Kelam Edelim” için 2 yorum

  1. Ben de kendimi dağlara vurmak istiyorum ama evin geçimi için çalışmak zorundayım.
    Güzel bir yazıydı beğeniyle okudum. Elinize sağlık. Sağlıcakla kalın Sayın Müdürüm.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s