#Çokayog

Bilginç

İnsanoğlu hep arayış içindedir. Sürekli kendini yeniler de yeniler. Filozof Herakleitos‘unda dediği gibi “değişmeyen tek şey değişimin kendisidir”. Hal böyle iken insanoğlunun değişim gelişim evrelerinde binlerce uzmanlık alanları ortaya çıkmıştır. Her bilimci veya bilimci adayı yeni yeni tezler teoriler ortaya koymuştur. Bazı tezler çürütülmüş bazı tezlerin üzerine yeni yeni teoriler eklenerek gelişim devam ede gelmiştir.

Günümüzde de gelişim büyük bir ivme yakalayarak yoluna oldukça hızlı devam etmektedir. Gelişimin değişimin sınırlarını çizmek oldukça zorlaşmaktadır. Kimya, Fizik, Matematik gibi sayısal alanların yanında Tarih, Coğrafya, Felsefe gibi sosyal Anabilim dallarının altında yeni yeni bilim dalları açılmaktadır. Bazı bilim dalları birbirine girintili iken bazıları birbiriyle ana tema dışında bağı yok denecek kadar azdır.

Bilim insanları yaptıkları çalışmaları; konferans, açık oturum veya yayın yaparak kamuoyu ile paylaşırlar. Her bilim insanı kendi alanında uzmanlık seviyesini yukarı çekmek için büyük gayretler sarfetmektedir.

Ülkemizde son dönemlerde Bilim insanları veya kendini bilim insanı adleden bazı kimseler içinde bulunduğumuz teknoloji cağında bilim alanında ortaya yeni gelişimler koymaktan ziyade medya aracılığıyla kısır tartışmalarla zaman geçirmektedir.

Ülkemizde medya üzerinden konuşma yapan bazı bilim insanları hariç tutmak kaydıyla ekser bilim insanı kendi uzmanlık alanı dışında oldukça hararetli tartışmalara girmekten geri durmamaktadır. Arkeolog veya jeolog birinin günümüz Ortadoğu sorunlarını konuşuyor olması hayret vericidir. Alanda yayını olmayan birileri çıkıp II. Abdülhamid dönemi hakkında yayını olanlardan fazlaca konuşuyor ve görüş sarf ediyor olması hariçten gazel okumaktan öteye gidemiyor. Sosyal medya da bu konuşmalar oldukça da yer buluyor olması da ayrica tartışma konusudur.

Bilim insanı elbette kendi alanı dışında ki bilim alanlarında bilgi sahibi olabilir ama söz sahibi olmak ayrı bir husustur.

Lisans eğitim dönemimizde Ortadoğu alanında Profesör olan hocamıza ders esnasında biz tarihçiyiz deme gafletinde bulunduk biz aslında okuduğumuz bölümü kastetmiştik. Hocamız ise ne Tarihçisi yahu siz daha Tarih çömezişiniz demişti. Lisansüstü eğitim dönemimde ise aynı profesörden ders aldım kendisiyle ders esnasında yapılan sohbette Tarihçiyiz biz dedim. Olurmu yahu dedi siz daha Tarih comezisiniz dedi. Bende gayri ihtiyari hocam lisans olurken de aynını demiştiniz dedim. Tarihçi olmak öyle kolay değil önce bir tez ortaya atın bakalım dedi. Tez dönemimi bitirip tezimin bir nüshasını istemesi üzerine yanına gidip tezimi takdim ettiğimde ise Çömezligi henüz atamadın haberin olsun dedi. Nedenini sorduğumda daha bu tez yetmez daha nice okumalar yapmali, eserler telif etmelisin ve bunlarıda bilim dünyasını sunup kendini kabul ettirmelisin ki sana Tarihçi deyip sözünü saygıyla dinleyelim dedi. Sonra ne mi oldu Tarihçi olma yolunda çömezligim devam ediyor.

Bir söz söylemek için binlerce okuma ve yazma yapmak gerektiği hususunda gani oldum.

Tekrar günümüze gelirsek alanda bilgi sahibi olmadan o kadar konuşan var ki Prof. Dr. İlber ORTAYLI hocanın dediği gibi cahil cahil konuşuyorlar işte.

Yabancı medya kuruluşları Ortadoğu sorunları hakkında canlı yayınlara Arap uzmanları almakta ve bunların çoğunluğu konuşurken ismini altında bağlantı yeri olarak istanbul yazmaktadır. Bizim onca yayıncı kuruluş istanbul da olup bu uzmanlari canlı yayını ve ya normal band yayınına almaktansa arkeolog ve psikolog birilerine uzman diye Ortadoğu sorunlarını yorumlamaktadır.

….

#ismail_FR

“Bilginç” için 2 yorum

  1. Çok acı bir gerçek… her konuda boş boş konuşan, içi doldurulamayan konusmalar… bazen konuşmak yerine susmak en güzeli. Böyleleri mümkünse bir fermuar çeksin ve hep sussun

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s