#Çokayog

Seçim

Türkiye, 31 Mart’ta Mahalli İdareler Seçimini yaparak önümüzde ki 5 yıllık sürede Yerel Yönetici unvanını kullanacak olan kişileri seçmiştir. Bu kişiler Belediye Başkanı, Belediye Meclisi Üyeleri ve Muhtarlardan oluşmaktadır.

Eski dönemki seçimlere benzer seçim slogan ve yöntemleri ile geçirilen hazırlanılan seçimde birbirinden ilginç seçim vaatleri ortaya atılmıştır.

Aslında TBMM’nin derhal kanun yaparak seçim dönemleri sloganlarının ve vaatlerinin çerçevesinin çizilmesi gerekmektedir. Belediye başkan adayının kreş açma, mahalle muhtarının ilkokul açma vaadi yasal olarak mümkün değildir. İşinde gerçeği ülkemizin sürekli patinaj çekmesinin sebebi de budur. Şöyle ki herkes yasal olarak kendisinin asli görevini yapmak yeri başkaca eksik gördüğü işlere el atmaya çalışmaktadır.

Bu husustan bahsetmekte ki amacim bu tür vaadde bulunan kimse MEB işini yapamıyor ben daha iyi yaparım demek istiyor. İyi de o iş senin görevin değil ki

Yerel yöneticinin vaadlerinde ki çarpıklık aslında birçok kamu kurumunda vardır. Memurlar da genel olarak atamalarının yapıldığı görevi değil de mezun oldukları veya iyi bildiklerini düşündüklerini yapmaya çalışmaktadır.

Belediyelerin ve özellikle belediye başkanları illerde birçok alanda konferans kitap basım işlerinde fazlasıyla aktif olarak çalışmaktadır. Basılan kitap ve düzenlenen konferansların yerel yönetim alt yapı gibi konulardan uzak olup genel olarak ilin tarihi alanında olmaktadır. Belediye bu görevi üstüne alırsa o ilde ki üniversite, kültür il müdürlüğü, stk lar ne iş yapıyor diye sormak lazım. Burada asli görevi olan kişiler makamlarinda rahat rahat otururken asli görevini ihmal ederek başka gorevlere soyunan kurumlar ortaya çıkmaktadır. Buda kamu maliyesinde maddi olarak bilinmese de toplumda manevi asinmalara yol açmaktadır. Asli görevini bırakan kurum toplum tarafından ne işle meşgul olduğu bilinmenekte ve taninmamaktadir.

Son söz olarak her kamu kurumu ve görevlisi özellikle yerel yöneticiler asli görevlerinin ne olduğu ne olmadığı iyi bilmeli görev sınırları dışına çıkanlar hakkında yasal işlemler yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s