#Çokayog

Samsun’a Çıktım

9. Ordu Müfettişi olarak görevlendirilen Mustafa Kemal Paşa Nutuk adlı eserine 1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım diyerek başlar ve devam eder. Yurdun içinde bulunduğu durumu özetleyerek ortaya mükemmel bir eser koymuştur.

İlkokuldan üniversiteye kadar tüm eğitim sisteminin her aşamasında bizlere Atatürk İlke ve İnkılapları Tarihi dersi okutulur. Osmanlının yıkılma süreci ile başlayıp Atatürk dönemi Cumhuriyet dönemi ile son bulan bu tarih dersi Türk Çocuğuna ve Gençliğine zorunlu olarak okutulur. Ders hakkında sayısız kitap yazılmıştır. Bu kitapların çoğunluğu da kes kopyala yapıştır tarzı hazırlanmış kitaplardır.

Milli Kahramanımız, devletimizin kurucusu, Yüce Türk ulusunu esaretten kurtaran liderimiz Atatürk’ün şahsen yazmış olduğu Nutuk eseri dururken böylesi kitapların okutulması hariçten gazel okumak gibidir.

Milli Eğitim Bakanlığının eğitimi gerçek anlamda millileştirip, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Dersi yerine Atatürk diye ders okunmalı bu dersinde kitabı ve kaynağı Nutuk olmalıdır.

Türk Genci kendi geçmişini ilk elden öğrendiği gibi Dünyada takdir edilen ve saygı duyulan liderin kitabı da hak ettiği saygıyı bulmalıdır.

Milli Eğitim sisteminde ders olarak okutulmasa bile her Türk Gencinin mutlaka elzemdir.

Atatürk’ün Osmanlı Türkçesi ile yazdığı Nutuk kitabının orijinal ilk sayfası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s