#Çokayog

Nerdesin Adalet

İlk insanlar Adem ile Havva’nın Elmayı ısırması ile Cennette ki insanlığın sonu gelmiş ve dünyaya teşrif etmişlerdir.

İnsanlık dünyada teşrifinin ardından gün geçtikçe sayısal olarak artmaya ve dünya da kalıcı olmaya başlamıştır.

Sayısı artan insanlar arasında sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Ilk insanlar Adem ile Havva’nın iki oğlu Habil ile Kabil arasında yaşanan ilk cinayet sonrası insanlik hak ve adalet kavramlarının önemini anlamışlar. Adem ve çocuklarından sonra geçen zamanla bu kavramlar gelişmiş olsada günümüz modern çağda halen eksiklikler görülmektedir. Aslında hak konusunda onca dini ve dünyevi bilgiyle hak kavramı yerli yerince oturmuştur. Yani teorik yani kitabi bilgi olarak sıkıntı yok gibidir. Fakat işin pratik yani uygulama kısmında sıkıntılar mevcuttur.

Dünyanın hemen her yerinde en gelişmiş toplumlarından en geri kalmış toplumlarında adaletsizlikler baş göstermektedir. Gelişmemiş toplumlarda bu sorun iyice tavan yapmıştır.

İnsanlık hep çığlık atarak Nerdesin Adalet demektedir. Ama öyle ki çağırdığımız Adalet bizi bir türlü bulunmamaktadır. İnsanlar birbirinin ve başka canlıların hakkını gasb etmekle aslında kendi öz hakkını yemektedir. Çünkü adaletsizlik haksızlık oluştukça adalet kavramı zedelenmekte ve dönüp dolaşıp bizleri bulmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğun ve Türk Tarihinin en önemli hükümdarlarindan olan Fatih Sultan Mehmet, adaletin önemini “ Kadı’yı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün Devlet de ölür” sözüyle vurgulamıştır .

İslam halifesi olan Hz. Ömer ise “Adalet Mülkün Temelidir” diyerek adaletin önemine vurgu yapmıştır. Bu söz günümüzde Yargı sistemimizin temel esasıdır.

Adaleti dünya genelinde yaşatmak zor olsa da kendi milli töremiz ve dini inançlarımız ile ülkemizde yaşatmalıyız.

#ismailFR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s