#Çokayog

Fırat Ekspresi

Merak insanoğlunun başına bela açtığı gibi yeni şeyler keşfetmenin de ilhamı olarak gösterilir. Bazen merak duygumuzu bastırırken bazen de söz konusu merakımızı göndeririz. Benimde bir çok merakım var bunlardan biri de tren ile yolculuk etmekti.

Tren ile yolculuk da beni cezbeden meraklandiran en önemli husus başkasının edindiği deneyimleri çokça dinlemiş olmam olabilir.

Ailemin en küçük üyesi yani oğlum izlediği tren çizgi filmlerinin ardından cufcuf yapması da ve tren oyuncaklarini sevmesi de onuda benim kadar meraklandiriyordu. Onunda benimle bu deneyimi yaşaması ayrıca beni ziyadesi ile mutlu etti.

Tren yolculuğunu üniversite yıllarımda da heyecanla istememe rağmen nasip olmamıştı bir türlü.

Aslında asıl niyetim Doğu Ekspresi ile Ankara Kars arasında yolculuk edip Kars Şehrini gezmekti ama öncelik belki Doğu Ekspresine alışma babında Fırat Ekspresi ile yolculuk ettim. Ailemle birlikte yaklaşık 3 saatlik bir tren yolculuğu deneyimi yaşadık. 24 saat süren Doğu Ekspresinin yanında az gibi ama maksat alıştırma olsun.

Tren için bilet Tren Garlarından alınabildiği gibi TCDD’nin Resmi İnternet sayfasından da alınabilir. Ayrıca akıllı telefon uygulaması da mevcuttur.

Fırat Ekspresi günlük Adana Elazığ istikametine ve Elazığ Adana istikametinde karşılıklı tek sefer halindedir. Trenler karşılıklı olarak 08.35te kalkıp 18.35te varış noktalarına ulaşmaktadır. Yolculuk yaklaşık 10 saat sürmektedir.

Bilet alırken numaralı bilet almayı tercih etmekte fayda var. Numarasiz biletler sadece gişelerde satılıyor ve numaralı biletten daha ucuz haldedir. Numaralı biletler de aynı istikamette otobüs bilet fiyatlarına oranla yarı fiyatlıdir. Bilet alırken ayrıca belirli mesleklere yönelik indirimler de mevcuttur. Öğretmen, 65 yaş üstü, 26 yaş altı, TSK gibi.

Tavsiyeleri:

● Bilet alırken numaralı bilet alınması ve biletin ait olduğu vagonda koltuğunuzu bulmanız gerekmektedir.

● Otobüslerde ki host yada hostes olmadigindan ineceğiniz istasyona varmadan önce hazır olmanız gerekmektedir. Aksi durumda sonraki duraga kadar yolculuk devam etmek zorunda kalabilirsiniz.

● Biletiniz numaralı ise ısrarla yerinizde oturun yoksa sizin yerinizde numarasiz biletli yolcular seyahat edecektir.

Fırat Ekspresi Adana Elazığ istikametinde Adana-Kiremithane-İncirlik-Yakapınar-Ceyhan-Günyazı-Toprakkale-Osmaniye-Mamure-Yarbaşı-Bahçe-Bahçeşehir-Ayran-Fevzipaşa-Kozdere-Nurdağ-Beyoğlu-Türkoğlu-Sevindik-Köprüağzı-Narlı-Pazarcık-Haydarlı-Söğütlü-Çelik-Gölbaşı-Kumlu-Km.156-Kapıdere-Km.171+000-Km.176+000-Kadılı-Km.186+000-Doğanşehir-Suçatı-Akçadağ-Yazlak-Malatya-Battalgazi-Fırat-Km.282+200-Km.286+500-Kuşsarayı-Pınarlı-Baskil-Şefkat-Karaali-Yolçatı-Elazığ şeklindedir. Elazığ Adana istikameti ise tam tersi şeklindedir.

Yolculuğun tadını çıkarın zira asfalt yollar gibi gürültü yok, rayların kenarları ağaçlı veya yeşillik oluyor. Araba ile yapılan yolculuklarda yol kenarına yaklaşmak mümkün değilken sürekli olarak el uzatma mesafesinde ağaçların yada doğanın olduğunu görmek oldukça güzel. Tarım arazilerinin ortasından geçerken her taraf ekin, mısır veya ayçiçeği tarlasi olduğunu ve oturduğunuz yerden asağı doğru yakın mesafede olduğunu hayal edin.

Otobüsler gibi mola yerini beklemeden tren içinde wc ihtiyacını gidermek te mümkündür.

Fırat Ekspresi hakkında bu yolculuk yazımız umarım okumaya değer olmuştur. Oglumun tabiri ile cufcuf ile Doğu Ekspresinde yolculuk yapıp yazmak dileğiyle….

#ismailFR

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s