#Çokayog

Kadın İçin Adalet

Son yıllarda giderek artan kadına karşı işlenen hunharca cinayetlere ülke olarak alıştık. Artık öyle sıradan geliyor ki bir iki paylaşım yapmayı yeterli buluyoruz. Neden bu cinayetlerin sonu gelmesi için ortak akıl devreye girmiyor. 80 milyonluk ülkede bu işe çözüm bulacak birileri yokmudur. Bu kadar mi cahil kaldık da haberimiz yok.

Normal vatandaşlardan geçtim elinde yetkisi olan devletliler, cebinde ki parayla yaptırım gücü olan zengin kesim hiç mi dertlenmezsiniz bu meseleyle. Unutmayın ki devletlileri de zenginleri de ayakta tutan bu millettir. Ama millet öyle bir hale geldi ki bırakın çözüm üretmeyi neredeyse ölen kadıncağızlar suçlu gösteriliyor.

İnsanlığımızı sorgulamalı baştan baştan bir daha sorgulamalıyız. Katledilen kişi canlı ve bizden biri bir insan, bir kadın… Sanki beton parçası kırılmış gibi tepkiler sınırlı ve sessizce veriliyor.

Devlet çözüm bulsun diye bir program yapılsa orada kadını ile erkeği ile yetkililer oturup çözüm arasalar eminim ölen kişininde kusurlu olduğunu beyan edenler olacağı gibi somut bir sonuçta alınmaz. Üç toplantı yapılacak olsa ilk toplantıya tam ve yetkili kişiler ikinci toplantıya yetkililerin seviyesi ve katılımı düşürek devam edecek ve sonuç olarak birşey çıkmayacaktır. Belki göstermelik bir uygulama programı belirlenir ama oda bir iki deneme dışında pek bir sonuç vermez.

Bunları neden mi söylüyorum yada nereden mi biliyorum. Ülke olarak hangi soruna kalıcı ve net bir çözüm bulabildik ki….

Saymaya başlasak isim isim kim bilir kactanesini sayarız. Çünkü çok olunca isimler unutuluyor.

Ülke olarak sarsılmış gibi yapıyoruz. Ama sonuç çıkmıyor insanlığından utanan üç beş kişiden başka…

Üstelik Adaletin simgesi bir kadın iken öylece göz göre göre katledilen katledilmesine yol açan insan müsveddelerine hak ettiği ceza bir türlü verilmiyor.

Son olarak beni derinden sarsan Emine Bulut cinayeti kadın boğazından bıçaklanmış bir iki kişi adamı çıkarıyor biri videoya alma derdinde. Anne ve kızı ağlıyor anne ölmek istemiyorum diyor kızı ölme anne diyor. Baba olacak müsvedde ise ifadesinde kızının velayetini almak istediğini o yüzden tartıştıklarını ve bıçak çektiğini beyan etmiş. Senin gibi insan müsveddelerine çocuk mu emanet edilir.

2008 yılından bugüne dek yaklaşık 200”ün üzerinde kadın, insan görünümlü hayvandan aşağılık erkek terörünün kurbanı vermişiz. O kadınlar hepimizin annesi, eşi, kızkardeşi olabilirdi ve halen olabilme riski var.

Dinimiz cennet annelerin ayakları altında demez mi. Hiç birşey bilmeyecek kadar cahil olsanda insan musveddeleri senden daha güçlü biri seni evire çevire iyice pataklarsa yada hunharca katlederse sana yapılanlar revamıdir.

Her kadın cinayeti toplumun ne kadar bozulmuş olduğunu göstermektedir. Bu bozulma durmadıkça yada durdurulmadıkça bozulma sonunda toptan yokoluşu getirecektir.

“Kadın İçin Adalet” için bir yorum

  1. O kadar alıştık ki ölmeye ya da öldürmeye belki bu yüzden duygularımızı yitirdik. Keşke daha düzgün ve adaletli bir kalbimiz olabilseydi. Ya da ıstırap çektiğimiz dertler sadece ben merkezli değil de biz merkezli olsaydı o zaman ülkem bu kadar kirlenmezdi. İşte bu kadar kirlendiğimiz için aynaya bakarken bile yüzümüze bakmaya çekiniyoruz o sebeple maske kullanıyor veyahut makyaj yapıyoruz. …

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s