#Çokayog

Alman Köprüsü

Bir ömür uzunca bir süreç gibi gelse de aslında çokta uzun değil hallice kısa bile sayılır. Dünyaya gelmek yaşamak ve göçüp gitmek insanın fazla zamanını alan bir süreç değildir.

Bir bakmışsın çocukluk hevesiyle büyüme telaşında bir bakmışsın gençlik dumanı birde ne göresin otuzbeşe merdiven dayanmış belkide merdiven de basamak kalmamıştır. Bu kısa zamanlarda insan her anını mutlu, dolu dolu şekilde yaşamak ister.

Ben ise ömrümü çekirdek ailemle veya sevdiğim büyüklerimle beraber yeni yerlere gitmek, görmek ve gezmek bağlamında geçirmek isterim. İmkanları zorlayarak olabildiğince daha fazla yeni yerlere gotmeyi görmeyi gezmeyi kendime şiar edindim. Son olarak sonbaharın hüzünlü yapraklarına aldırış etmeden yaşamımıza yeni anılar yaşamak üzere düştük yollara kendimizi Adana Kapıkaya Kanyonunda bulduk.

Asıl gezi rotamız Alman Köprüsü olarak bilinen Varda Köprüsünü görmekti. Güzergahı aynı olduğundan gezi rotamıza Kanyonuda ekledik. Kanyon ve Köprü tam anlamıyla doğa ve tarih ikileminin muhteşem bir uyumu bir arada idi.

Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu doğal güzelliği ve kayaların dikliği açısından mükemmel olup kanyonun sonunda küçük asma bir köprü bulunmaktadır. Kanyon boyunca dik kayalar ve çeşitli bitkiler bulunmaktadır. Köprünün etrafında kamp yapmak için yerler bulunmaktadır. Kanyonun girişinde büfe restorant bulunmakta başkaca yiyecek alınacak biryer yoktur.

Kanyon içinde akan su -muhtemelen yukarlarda işletme olduğundan- bulanık almaktadır. Su temizlik ve içecek olarak kullanilamaz. Kanyonun 4. Km’sine gelindiğinde akan suyun kenarına inilecek yerler bulunmaktadır.

Kanyonun bazı yerleri makinelerle yürüyüş yolu açılmıştır. Bazı yerler ise doğal yol bulunmaktadır. Yolun bir kısmı dik yamaçlara baktığından dikkatli olmakta fayda var.

Asma Köprü

Asma köprüden Alman köprüsüne giden yürüyüş yolu bulunmaktadır. Yürüyüş yolu guzergahi levhalarla sağlıklı şekilde işaretlenmemiştir. Fakat yol boyu belli yerlerde ki taşlara kırmızı sprey boya ile bırakılan basit işaretlerle yolun devamı bulunabilmektedir. Yürüyüş yolu yaklaşık 5 km uzunluğunda olup ormanlık alandan geçmektedir. Yürüyüş yolu ormanlık alan olduğundan yürürken sessiz kalmamaya dikkat etmek gerekmektedir.

Yürüyüş Yolu

Yürüyüş yolu sonu Alman (Varda) Köprüsü bulunmaktadır. Köprü yaklaşık bir asırdan fazla olmasına rağmen halen aktif olarak tren yolu olarak kullanılmaya devam etmektedir. Alman mali sağlam olur sözünü tam anlamıyla anlam bulduğu bir eserdir.

Alman Köprüsü manzaralı mangal keyfi

Alman Köprüsünde aramama rağmen herhangi bir kitabe yada yapılış tarihine ilişkin bilgi bulamadım. Aynı dönemde Osmanlı Hükümdarı 2. Abdülhamit ile Alman İmparatoru Kaiser Wilhem tarafından imzalanan sözleşme ile İstanbul-Bağdat-Hicaz demiryolu hattını tamamlamak üzere bir çok köprü inşa edilmiştir.

Adana-Ankara istikametinde, Adana Karaisalı İlçesi Hacıkırı Köyü’nün yaklaşık iki kilometre kuzeyinde bulunan Varda Köprüsü 99 metre yüksekliğinde ve 172 metre uzunluğunda olup derin bir vadiyi birbirine bağlamaktadır.

Kapıkaya Kanyonu ve Alman Köprüsü konumlarına Google Haritalardan buradan ulaşabilirsiniz. Kapıkaya Kanyonu ve Varda (Alman) Köprüsü

Bu gezimizde bizlere eşlik ederek gezimizi daha güzel kılan sevgili Perihan Kr, Salih Kr, Mine Kr ye teşekkür ederim. Çekirdek ailem kadrolu gezi ekibim Deniz Fr ve Ertuğrul Yağız Fr zaten gezilerimin olmazsa olmazi olmasından dolayı en güzel ve özel teşekkürleri hak ediyor.

Ülkemde öyle gezilecek güzel yerler varki Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşımızda tasvir ettiği gibi “Cennet Vatan” adeta.

İsmail FR