#Çokayog

Çok Bilmişler

Aralık ayının gelmesiyle soğuk kendini iyice hissettirmeye başladı. Artık sıcak çay -özellikle bitki çay- talebe gerek kalmadan arz ediliyor. Sıcacık çay eşliğinde otururken elim bazen televizyon kumandasına gidiyor. Şöyle bir tv kanallarını geziyorum. Akşam seanslarında konusu anlamı olmayan dizileri direkt olarak atlayıp biraz sohbet biraz tartışma tarzı olan programlar arıyorum.

Ülkenin önde gelen aydınlarının çıkıp televizyon programlarında bizi aydınlatmasını umarak bekliyoruz. Kuru muhabbetten öteye bir arpa boyu bilgi veya aydınlanma edinemeden program bitiyor.

Hergün aynı geçmeye başlıyor soğuk kış günlerinde. Her akşam mutlu yuvamızda ev sohbetimiz bitince gündemi takip etmek gündem hakkında aydınlanmak için televizyonda tartışma programı arıyorum. Ama oda ne her kanalda kadrolu katılımcılar yeni bir konu/konular bulmuşlar gündeme dair. Bir insanın birden fazla konuda uzman olması günümüzde pek mümkün değildir. Ama televizyon programlarında deprem, erken seçim, işsizlik, nato… konularını aynı kişiler yorumluyor. İzleyiciler olarak bizleri mi basit gördüklerinde yada kendilerini mi akıllı zannettiklerinden programlar birbirini takip edip gidiyor günlerce. Bizim aydınlanma halen bekliyor tabi…

Bir hukukçu her konunun hukuki boyutu hakkında yorum yapabilir görüş bildirebilir ama diğer kişilerin ben bu konularda uzmanlığım yok demesi gerekirken bir bakıyoruz tüm katılımcılar ortadoğu uzmanı, seçim analisti, ekonomist oluyor konusuna göre.

Katılımcıların birbirini bilgi ve birikim ile susturma yerine daha fazla söz söyleyerek susturma yolunu tercih etmesi neticesinde sukutu hayale uğramış şekilde kumandanın kapatma tuşuna dokunmak durumumda kalıyoruz.

Katıldığı her programında insanı doyurucu bilgi veren bir iki bilginde olmasa aydınlanmak başka başka baharlara kalacak.

Herşeyi bilmişlik taslayanlara namı diğer herşeyologları Şair Abdürrahim Karakoç yıllar önce Bir Tip Adam şiirinde eleştirmiş. aradan yarim asır geçmiş ama değişen pek birşey olmamış sanırım.

İsmail FR

Reklam