#Çokayog

Aşkı Aramak

ilk insan ilan atamız Adem’in yaradılması ile insanın kendi aşkını yani ruh eşini arama duygusu baş göstermiştir. Günümüzde iki tarafta -bay veya bayan- ruhunun mutluluğu için aşkını aramaya devam etmektedir. Bu arayış insanları bazen hatalarla dolu yollara sevk etse de genel olarak arayış mutlulukla son bulmaktadır. Bu arayış hususunda son zamanlarda merakımı celp eden Yunan mitolojisinde ilginç bir bilgi buldum.

Yunan mitolojisinde ki inanışa göre; insanlar eskiden dört kollu, dört bacaklı, bir kafada iki ayrı yüze sahip, sırtlarından birbirlerine yapışmış şekilde ve her insan çift olarak yaşar şekildeymiş. Bu insanlar çifter çifter mutlu şekilde yaşamlarını sürdürürken, keyiflerine düşkünlükten dolayı tanrıları Zeus’a şükretmeyi unutunca zeus insanları uyarmış. Kendisini unutan halka krallığına yakışan bir ceza vermek isteyen zeus, onların huzurunu toplamak için kolları sıvamış, bakanların gözlerini kör edecek kadar parlak olan bıçağıyla insanları ikiye bölen Zeus, onların ruhlarını da ikiye bölmüş, artık her insandan iki tane varmış, yani birbirinin eşi olmayan ama birbirinin eşi olan parçalar her tarafa dağılmış. Böylece insanlar parçalarından eksik yaşamakla lanetlenmiş ve bütün hayatlarını sarıla sarıla diğer yarılarını bulmak için harcamaya başlamışlar

Tek vücut olan kadın ve erkeğin ayrılıp iki ayrı insan olması

Zeus’un bu davranışı aslında ilk insanın yaradılış öyküsü -ilk insan Adem’ in cennetten dünyaya gönderilmesi- ile benzerlik gostermektedir.

İslamin temeli olan -Aĺlah’ın kullarina emirleri – Kuran-i Kerim de Arâf Suresi 189. Ayette mealen “Allah sizibir tek candan yaratan, kendisiyle mutlu olsun diye ondan da eşini yaratandır” buyurmaktadır. Buradan insanın tek candan olduğu daha sonra ayrıldığı anlaşılmaktadır. ilk insan Adem’e eş olarak Ademin kaburga kemiğinden Havva yaratılmıştır.

İki taraf içinde birbirini ruh ikizini aramak bulmak bazende denk gelmek gerçekten hayatin en önemli dönüm noktasıdır. Çünkü yaklaşık 20-25 yaşi arasında evlilik yapıldığı ve insan ömrününde 75 yıl olduğu düşünülürse hayatin 3/2’sini etkileyen bir durumdur.

İnsanlar bazen bu ruh ikizine denk gelmediğinde veyahut bulamadığında ortaya çıkan aile dramları malumdur. Onun içindir ki ruh ikizini aramakla meşgul olan herkese yeni yılın müjdesi onu bulmak olsun.

Mutlu Yıllar

2020


#ismailFR