#Çokayog

İmtihan

Tarih arkada bırakılan bir zaman dilimi asla değildir. Tarih yaşanmışlıktır. Yaşadığından tecrübe edinen gelecekte daha rahat yol alabilmektedir.

Tarihimiz olan koca mazi bize gazel gibi okuyup orada bunu yendik burada buna yenildik. Tarih sadece olayın sebebi bu idi ve sonucu bu oldu değildir. Onun sorgulanmasidir. Şu zamanda biz şu milletle savaştık yenildik bu yüzden bunlarla dost olunmaz değildir. Biz bu savasta yada olayda şu hata ile yenildik yada bu sebeple galip geldik. Bir daha bu olay olursa ona gore hareket edelim demektir. Bize bunu en iyi Kanuni Sultan Süleyman öğretir. Şöyle ki ticaret için Fransizlara verilen kapitülasyonlar için vezirler bunun tehlikeli olup olmadığını sual edince. Kanuni eğer gücümüz böyle olursa kim ne yapabilir der. Bu yüzdende verilen kapitülasyonlar kendi saltanat suresi ile sınırlı tutar.

Şimdi ufak bir imtihan yapalım bakalım kimler başarılı olabilecek…

İlk olarak “oku” emri ile baslayan İslam dininin kitabı Kuran-ı Kerim’i kaç kisi okuyabilmektedir. Okuyanlardan da kaç kişi okudugunu anlamakta yada mealini de okumaktadır. Malum Yuce Allah bize Kuran’ı gazel gibi okumak icin değil kendimize iki dünya içinde okumamızı emretmektedir. Günlük her sıkıntıda okunan Elham diye bilinen Fatiha Süresi ne emretmektedir.

Bize şefaatçi olacak islam peygamberinin hadislerini ne oranda bilmekteyiz ve uygulamaktayız.

Hangi insanımız Yunus’u Rumi’yi Yesevi’yi okumuş yada okumak istemiştir. Yunus’un Rumi’nin yazdıklarını söylediklerini ah bir idrak edebilsek birçok sorunu ortadan rahat kaldirma imkanina kavuşacağız.

Avrupanın yıllar once tercümesi yaparak tıp öğrencilerine okuttuğu İbn-i Sina’nin Kanun-i fi’t-tıp kitabini hangi tıp fakültemiz okutmakta yada hangi akademisyen Türkçeye tam olarak tercüme etmektedir. Üniversiteler Batıdan ilim tırtıklamak yerine özüne dönüp ardina baksa tarihinde batının ilmi doğudan bizden alip ilerledigi görecek ama ya gözler kör yada kopyalamak araştırmaktan daha kolay…

Siyasetçi ve devlette ki yönetici kimselerden kaçı Nizamü’l-mülk’ün Siyasetnamesini okudu ve anladı. Kendimize oradan buradan ülkü doktrin ithal etmek yerine kendi siyasi tarihimiz öylesine doludur ki sığmaz yazmakla okumakla tükenmez.

Atayurdu Ortaasyanin kalbine dikilmis ve taşlara kazınmış öğütlerden kimin haberi var. O taşlar ki yön bulmak için dikilmedi. Ne diyordu bu kitabedelerde Bilge Kağan “Ey Türk! Üstte mavi gök çökmedikçe, Altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir. Titre ve kendine gel…

Göklere çıkardığımız Fatih, Yavuz, Kanuni’yi ne kadar okuyup ne kadar öğrendik. Fatih Batıya ilmi ile yaptırdığı top (silah) ile ustunluk kurup çağ kapatıp çağ açarken, torunu Yavuz doğuda yine ateşli silahlarla rakiplerini galebe çalarken sonra neden Avrupa’dan kendimize modeller almaya başladık. Islahatlara hep neden Avrupanın projeleri ile gark olduk. Sonuç ortada ki onuda başaramadık. Çünkü atalarımızın nasil yaptığına bakmak okuyup araştırmak istemedik.

Osmanlınin muhtelif sebeplerle çökmesi ve yıkılması ile Türk’ün destansı KurtuluşKurtuluş önderi Mustafa Kemal’in yazdıklarını söylediklerini kim okudu ve uyguladı. Kurtuluş savaşında milli kahramanlarımızı (Sütçü İmam, Şahinbey, Halide Onbaşı… ) kim yazdı kim okudu. Akademilerde puan almak için yazılmış ve kimsenin okuyup üzerine fikir telakki etmediği eserlerden öteye gidilemedi.

Bu imtihan böyle uzayıp giderken daha fazla okumak daha iyi anlamak yada iyi düşünüp hayata tatbik etmek icin okumaya başlayalım mı???

“İmtihan” için bir yorum

  1. Tarihin, dünyaya yön veren nice alimleri vardır neslimizde. Cezeri, Biruni,Ali kuşçu … daha nicesi. İbn-i sina kitaplarına ben de merak salmıştım. Ama acı bir gerçeğimiz var ki bu üstatların eserleri ülkemizde mevcut değil, farsçadan çeviri yapılmamış. Satışı yok. Ama bu uğraşıp bulup okumumamiza engel değil. Çok hakli noktalardan yaklaşmışsınız. İnanın bir ara bu yazıyı ben mı yazdım oldum.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s