#çokayif

Aile

İnsanlarla sohbet etmeyi severim. Özellikle de anlatacakları olupta onu dosdoğru konuşanlara sohbet etmeyi ise daha da severim.

Sohbet ettiğim insanlara sohbet esnasında sohbetin bazen sonunda bazen sohbete giriş konusu olarak hayatımızda ki bozulmaması gereken müessese nedir diye sorarım. Bu hususta akla gelmeyecek kadar çeşitli cevaplar aldım diyebilirim. Bu cevaplar genel olarak; askeriye, mit, diyanet, adalet diye uzayıp gider. Elbette bu sayılan müesseselerin birinin dahi bozulması bozulmaya yüz tutması dahi düşünülemez. Her biri birbirinden daha degerli olan ve korunması gereken müesseselerdir. Fakat öyle bir müessesemiz vardir ki o bozulunca diğer herşey daha kolay bozulacak gibi. Bu “Aile” müessesesidir.

Aile; toplumun en küçük yapı birimidir. Bazen geniş bazen çekirdek olarak karşımıza çıksa da kişiliğin hamurunun yoğrulduğu yerdir. Aile yapimiz günümüzde can çekişmektedir. Şöyle ki eşler birbirini çocuklarını gözlerini kirpmadan katletmektedir. Birbirini dinlemeyen anlamayan insan kümesi halindedir. Oysa insanin en güvendiği kişiler ailesi olmalıdır.

Çocuk; ailenin ve toplumun en minik üyeleridir. Ailelerini kendileri seçmezler seçemezler. Takdiri ilahi ile buluşurlar aileleri ile onlarla yasamaya mecburdur. Çünkü o kendi kendine yetecek kadar değildir henüz. Bu masumlarin korunması elzemdir. Hatta yeri geldiğinde kan bağı olan anne babalarına dahi güvenilemeyecek kadar değerli varlıklardır.

Genç; Türkçemize, Farsçadan gecmis olup hazine anlami taşır. Gençlik bir hazinedir. Onu mümkün mertebe en iyi sekilde muhafaza etmek lâzımdır. Yoksa altin elmas yakut dolu hazinemiz paslı bir tenekeden ibaret kalacaktir.

Aile toplumun temelidir. Dünya da pek çok ülkede bozulmuş bir aile yapısı vardır. Bu ülkeler durumlarını düzeltmek için mücadele içine girmişlerdir. Fakat bazı mihraklar ise dost olmadıkları ülkeleri sıcak, soğuk yada vekalet savaşı yerine içerden temelden sarsarak bozmaya bozguna uğratmaya çalışmaktadır. Bu bozgun ki öyle bir iki yilda olacak bir planda değildir. Belki bir asırlık plandır.

Yabancı kökenli dizi ve filmler başta olmak üzere yerli yapımlar dahi aile çocuk gençlik muesseselerini korumak bir yana tam ortasindan delip geçmenin yarışı içindedirler adeta.

Aile müessesesinin bozulmasının farkina varan devletlilerimiz Aile Bakanlığa kurarak durumu kurtarmaya çalışmaktadır. Fakat yetersiz kalındığı kanatindeyim. Çünkü bozulma irtifa kaybeden uçak gibi kontrol altina alınamıyor.

Günümüzde Aile Bakanlığı Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak tek bakanlik olarak faaliyet göstermektedir. Aile, Çalışma (iş) konuları birbirinden oldukça ayrı hususlardir. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı da ayri bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Gençlik ancak sporla ilgilenilecek bir muessese değildir. Bunun yerine;

Yeni bir bakanlık teşkil edilerek Aile, Gençlik, Sosyal Hizmetler tek bakanlıkta toplanmalıdır. Bu bakanlık sadece toplumun temeli olan insan, aile, çocuk, gençliğin bozulmadan devamina yönelik gorevi olmalıdır. Yoksa çalışma veya spor bakanlığının yan görevi olmamalıdır.

Teşkil edilecek bu bakanlik Toplum Bakanlığı olarak adlandırılıp öncelikle

  • Aile müessesesinin korunması
  • Kadın cinayetlerinin önlenmesi
  • Gençliğin korunması
  • Çocuk istismarının önlenmesi

Konularında uzmanlaşma sağlaması ve bu hususta görevlerini eksiksiz yerine getirmesi gerekmektedir.

Onlem alınmadığı müddetçe korunacak ne çocuk ne gençlik nede aile kalacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s