#Çokayog

Türk Tarihinde Meseleler

2023 yılına 3 yıl kaldı. Cumhuriyet rejiminin 97. Yılı içindeyiz. 2023 yılında şanla ve şerefle bu ebedî devletimizin 100. Yılını kutluma ayrıcalığına erişeceğiz

Cumhuriyet rejiminde 100. Yila yaklaşırken devletimizin kaçıncı yılındayız acaba. Rejim ile devlet birbirinden ayrı birer müessesedir. Bunun bilinci ile Hüseyin Nihal Atsız’ın Türk Tarihinde Meseleler kitabı okuyunca zihnimde oturtamadığım bazı tarihi meselelerde fikir sahibi oldum.

Günümüzde posta, polis, jandarma, kara kuvvetleri gibi bazı kurumlarımız cumhuriyet tarihimizden daha fazla yaşa sahiptir. Cumhuriyetin 97. Yılına erişirken sayılan kurumların yaşı 100’lü sayıdır.

Türkler tarih yapar tarih yazmazlar felsefesinden hareketle yazmadığımiz için bazı tarihi meseleler halen çözüme kavuşmamıştır.

Türk devleti olarak iki devletin olduğunu bunlardan birinin Doğu Türkeli birinin ise Turkiye olduğunu belirtmiştir. Doğu Türkeli yani Ortasya temelli anayurt devletimiz ve Anadolu coğrafyasında kurulan ikinci devletimiz. Özelikle 16 Türk devleti ve bayraklarının uydurmaca olduğunu birkaç kez dile getiriyor, tarihte sadece kurulan iki Türk devleti olduğunu ileri sürüyor. Eskiden her ordunun korsanin bayrağı olduğu Türk devletinin Tuğ ile bilindiği öne sürülmüştür.

Atsız, bu eserinde Türkiye Devletinin 1040 yılı Dandanakan Savaşı ile kurulduğunu yönetimi ilk olarak Selçuklu hanedanlığının aldığını peşinden ilhanlar, büyük beylikler, osmanlılar ve cumhuriyet devri olduğunu belirtmiştir. Bu hususu destekler verileri ile konuyu açıklamıştır. Çeşitli hükümdar sülâlelerinin zamanları ayrı ayrı devletlermiş gibi ele alınmasının yanlış olduğunu belirtmiştir. Ayrıca Batıda ki devletlerinde sürekli aynı hamedanlik tarafindan yönetilmediğini ama hep aynı devlet olduğunu izah etmiştir. Türkler birçok yerlerde birçok devletler kurup bunlardan hiç birisini uzun müddet yaşatamamış bir millet gibi gösterilmesinin doğru olmayacağı durum gerçekte hiç de böyle olmadığını vurgulamıştır. Türk tarihi aralıksız bir bütündür. Mesele, onu sistemleştirmekten ibarettir.

Çağrı ve Tuğrul Beyin Türkiye devletini kurma serüvenleri Dandanakan Savaşı, Alparslanin Malazgirt Savaşı önemle vurgulanmıştır.

Milli Gün ve Bayramların ön plana alınması gerekmekte olup büyük tarih kurultayının toplanarak bu tür tarihi konuları görüşüp karara bağlaması ve kesinlikle her tarih çalışmalarında bu kurultayın esas alinmasi gerektiği vurgulanmıştır. Milli futbol takımlarının listesini ezbere bilip de milli kahramanlardan haberi olmayan nesiller üniversitede, bugün görüldüğü gibi Türk bayrağını indirip yerine kırmızı bez parçası asan şuursuz serseriler haline gelir diyerek milli bilincin önemi vurgulanmıştır.

Osmanlı hanedanlığının herhangi birinin özellikle II. Abdülhamid in hainlikle alakasinin olmayacağı belirtilmiştir.

Türk birliği, Türk Milli Bilinci, Türklük hususunda kesinlikle okunması gereken bir kitaptır.

Kitabın Künyesi
Adı; Türk Tarihinde Meseleler
Yazarı: Hüseyin Nihal Atsız
Yayınevi: İrfan Yayınevi
Basım Tarihi: 2017
Türü: Araştırma
Sayfa Sayısı: 180
Link ; Kitapyurdu

Kitaptan Alıntılar

  • Bu devlet ve vatan büyüyecektir. Çünkü uğrunda ölmeye hazır olanlar var s.38
  • Ey Milli Eğitim Bakanlığı!Adının başındaki ‘Milli’ kelimesi doğru ise… Titre ve kendine dön s. 64
  • Milli futbol takımlarının listesini ezbere bilip de milli kahramanlardan haberi olmayan nesiller üniversitede, bugün görüldüğü gibi Türk bayrağını indirip yerine kırmızı bez parçası asan şuursuz serseriler haline gelir s. 65
  • Her şehirde yüksek okul açmakla Türkiye kalkınmaz. Kalkınmanın kuvveti önce yürekte doğar.
  • Bollaşanın değersizleşeceği unutulmamalıdır s.86

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s