#Çokayog

Bugün 23 Nisan

insan olarak geldik bu dünyaya. Yaşıyoruz gündüz gece ölene kadar. Nefes aldıkça tarih yazıyor herşeyi bazen enine bazen boyuna, bazen yalan-yanlış, bazen uydurma, bazen dosdoğru.

Tam yüzyıl önce bugün Türk Milletinin egemenlik hakkını üstelik kendi öz toprağı olan Anadolu’da gasp edilmişti. Tıpkı bundan yaklaşık 750 yıl öncesi olduğu gibi. O zaman Oğuzların soyundan gelen Ertuğrul Bey ve sülalesi Türkün egemenliginin baska ellerde olmasına gönlü razı gelmemişti. Söğüt denilen yerde Türkün bağımsızlığı için savaşa tutuşmaya karar kıldı. Ve Türk’ü doğdu doğalı olduğu gibi yine özgür, hür ve egemen kıldı.

Yürü Çocuk bu yol azim ve kararlılık yoludur.

Ertuğrul Beyin ortaya koyduğu ruh yine gerek oldu Türk Milletine. Ertugrul Beyin soyu Anadolu merkezli kurdukları muhteşem devlet nihayetinde tarih sahnesinde ki parlak günlerini geride bırakmıştı. Osmanlı’nın baş şehri İstanbul ve Sultan ingilizlerin elinde idi. Artık Türk milleti için çare aramak lüzumu görülüyordu. Çünkü ingiliz dost değildi. 1915’te destanlar yazarak ezdğimiz düşmanımız idi.

Yeni bir destan gerekti. Bu amaçla bir kahraman ortaya çıktı ama kimseye açık etmeden istanbul’dan Anadoluya geçti. Samsun, Havza, Amasya, Erzurum, Sivas derken Türk Milletinde ki bağımsız yaşama duygusunu bir kez daha mütalaa etti. Mücadeleye Ankara da komuta etmeye karar kıldı. Onca tehdit, idam kararı, suikast girişimine rağmen ortaya koyduğu irade Türk Milletinde takdir gördü ve etrafı gün geçtikçe daha da doldu taştı.

Bu kahraman Mustafa Kemal Paşa idi. O Ankara da mücadele ve imha planları yaparken Anadolu yer yer boş durmuyordu. Kuvayi Milliye bölge bölge kendini kurtarıyordu ama başkent ve Sultan halen ingiliz esaretinde idi. Bundan dolayı yeni bir idare şarttı. Mustafa Kemal bunu Türk Milletinin ortak karar alacağı Büyük Millet Meclisini açarak sağladı. Sonrasında Türk Milleti öyle bir destek verdi ki yokluklar zorluklar içinde düşman İzmir’e kadar sürüldü ve denize döküldü.

Türk Milletinin ne olursa olsun esir edilemeyeceği dünyaya ilan edildi. İstanbul Anadolunun kurtarilmasi ile kendiliğinden Milli İradeye geçmişti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (ilk meclis binası)

Namık Kemal, Vatanın bağrına düşman dayamış hançerini; Yok mudur kurtaracak bahtı kara mâderini? sözünü 1870li yıllarda söylemişti. Bu söz taki 1920li yillara kadar karşılık bulamamıştı. Düşman hançeri 1870lerden sonra dayamakla kalmamış iyiden iyiye saplamak niyetinde idi. Mustafa Kemal Paşa ise 1921 yılında bu söze şu şekilde Vatanın bağrına düşman dayasın hançerini; Bulunur kurtaracak baht-ı kara mâderini! karşılık verir. Mader Farsça bir kelime olup Anne demektir.

Bugün 23 Nisan yani Türk Milletinin yeniden yönetim iradesini eline alarak düşmanla mücadeleye azım ve kararlılıkla başlama günüdür. 23 Nisan 1920 de başlayan bu mücadele 30 Ağustos 1922 de bitmiştir. Ve Millet kendi kendini kurtararak yeniden bağımsız olmuştur. Böylesi mukaddes bir mücadelede bize bunu coşkuyla kutlamak düşer.

Sakın ola aldırmayın siz cesitli bahanelerle bu güne saldıranlara.

Yok milli mücadeleyi halk yapmış başında Mustafa Kemal olmasada olurmuş. Siz Türk Tarihinde hiç gördünüz mü başında komutan yada bir idareci olmadan savaşıldığını. Mustafa Kemal Atatürk’ü övmeye gerek yokmuş o olmada başka bir komutan olurmuş. Başkası olsa bu seferde onunla gurur duyardık böylesi onurlu bir mücadeleye komuta ettiği için.

Misalen Ertuğrul Beyin oğulları Türk Milletini bağımsızlığa götüren lider olmasaydılar. Bir başka oğuz boyu liderliği alacağı muhakkaktı. Ama mutlaka biri bu işe soyunacak ve başarılı olacaktı.

Sen tarihine bak başkasına bakma ve herşey bir yana Gururlan Asil Türk Milleti

  • Sana zincir vuracak daha doğmadı.
  • Tarihinin hiç bir millette emsali yok.
  • Yedi düvel bir olsada sarsamadı seni.
  • Senin şerefine kimse nâil olamadı.

Bugün 23 Nisan nasıl mutlu olmaz insan.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s