#Çokayog

Adaletin İtibarı

Haber bültenlerinde yada alt yazılar da karşımıza çıkan iade-i itibar ne demektir. Kime kimlere iade-i itibar yapılır. İade-i itibar yapılmalı mi?

Farsça bir isim tamlaması olmakla birlikte itibarın iadesi anlamına gelir. Peki bir insanın itibarı nasıl elinden alınır ki geri iade etmesi gündeme gelsin?

İnsanlık dünyaya geldi geleli sürekli hem cinsini ezmek onu yok etmekle uğraşmaktadır. Bu aslında kendi türünü yani kendini yok etmek olduğunu anlamamaktadır.

Sürekli olarak birbirini alt etmeye çalışan insanlar bazen elinde ki gücü kullanarak delil olmaksızın yada az bir şüphe ile ezmektedir.

Elinde güç olan bazı kimseler adaleti, hukuku ayaklar altına alarak olmayacak suçlamaları olmayacak şekilde öne sürebilmektedir. Hatta hukuku kullanmaktadır.

Suçlama yapılabilecek hiç bir delil olmasa dahi bazen şüphe dahi hapisle idamla son bulmaktadır. Fakat topal olan adalet er yada geç ortaya çıkmakta gerçekler ortaya saçılmak gibi bir huyu olsada çok geç olabilmektedir.

Hayatının baharında bir genç idama edilmekte yada onlarca yıl hapis edilmekte fakat ölümüne yakın yada öldükten yıllar sonra yapılan haksızlık ortaya çıkmaktadır. Hemen bundan çıkar sağlamak isteyenler iade-i itibar girişiminde bulunmaktadır. Öyle ki zamanında kendileri dahi delilsiz en ağır suçlamaları yapmaktan geri duymayanlar iade için ilk sırada girişimde bulunan kimselerde olabilmektedir.

Madem öyle yapılan haksızlıklar hukuksuzluklar iade-i itibar ile oluyor. Buyrun hemen bir komisyon yada mahkeme kurup tarihte yapılan yanlışlıklara haksızlıklara hukuksuzluklara iade-i itibar yapalım. Hatta biraz daha ileri gidip sebep olanlarada ceza verelim. Bunun kimseye faydası olmaz.

Geçmişte ki hataların telafisi için iade-i itibar yapılacağına hemen olduğumuz ana yönümüzü döküp herşeyi hukuk adalet çerçevesinde yapmak gerek. bir insana hatta canlıya olması gerekenden fazla yada hiç olmaması gereken ceza verilmemeli. Kırk kere tartıp bir kere karar verilmeli.

Haksız yere sürgün, hapis, idam, meslekten atılma gibi cezalarin maddi olarak bir karşılığı olamaz.

  • Hz. Muhammed’in “Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır”
  • Şeyh Edebali’nin ” insanı yaşat ki devlet yaşasın “
  • Sultan Süleyman ” Kılıcın yapamadığını adalet yapar”
  • Atatürk ” Adalet Mülkün Temelidir”

Bu sözleri arttırmak mümkündür. O zaman yapılması gereken tek şey her işimizde adalet üzere olmamız elzemdir. Bu bir ihsan yada lüks değil elzemdir. Adalet olmadıkça her düzen çökmeye mahkumdur.

İnsana uğradığı hukuksuzluk için yıllar sonra da iade-i itibar yaptık diyelim ya adaletin itibarını nasil edeceğiz. Çünkü kırılan kalp de iz kalması gibi tüm hukuksuzluk adaleti mahveder. Ama adalete itibar iadesi mümkün değildir.

Yıllar yıllar sonra iade-i itibar yerine hemen olmasi gerekenin olması için hemen karşımızda adaletsizliği uğrayan kim varsa vicdan ile en ufak bir şüphe olmadan karar vermek için hiç beklemeyin. Haksızlığın hukuksuzluğun azabı her insan için mutlaka yaşanacaktır. Bunun önünde kimse duramaz.

İyi okumalar…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s