#Çokayog

19.5.1919

19 Mayıs 1919

16 Mayısta başlayan yolculuk nihayet son bulmuştu. Aslında yolculuk yeni başlıyor da denilebilir…

19 Mayıs 1919 günü Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa Milli Mücadeleyi başlatarak 11 Ekim 1922 tarihinde imzalanan Mudanya Ateşkesi ve 24 Temmuz 1923 Lozan Barış Anlaşmasıyla bu yolculukta sona ermiş oldu. Fakat yeni yeni yolculuklar başladı/başlayacaktır.

Yazımda asıl değinmek istediğim husus 101 yıl öncesi yaşanan bu olaya farklı farklı tezler öne sürüp ortak bir senteze varamamış olmamızdır. Şöyle ki Mustafa Kemal Paşayı Anadoluya Sultan mi gönderdi yoksa kendisi mi gitti ?

Osmanlı Ordusunda Kurmay Subay olan birinin istifa etmeden Anadoluya kendi kafasına göre geçmesi mümkün değildir. Onun için Mustafa Kemal, Anadoluya geçme ve milli mücadeleyi başlatma arzusunu kendini resmi görevle Anadoluya tayin ettirmekte buldu.

Mustafa Kemal’e verilen resmî görev 9. Ordu Müfettişi, Samsun’da Rum çeteleri ve Türk halkı arasında meydana gelen çatışmaların sonlandırılması idi.

Ülkesi işgale uğramış orduları terhis edilmiş elindeki gücü kaybetmiş bir Sultan’ın böyle bir görevi resmen vermesi mümkün değildi. Çünkü ingilizler başkent istanbul ve bir-çok bölgesi fiilen işgal altında tutuyordu. 600 yıldır büyük bir güç olan Devlet-i Ali Osman artik eski gücünde değildir. Bundan dolayı Sultan’i suçlamak anlamsızdır.

101 yıl aranın ardından halen görevin verildiğine dair gizli bir talimat, sohbet, konuşma olduğuna dair iki taraftanda bir hatırat yada belge paylaşılmamıştır.

19 Mayıs 1919 günü Bandırma Vapuru ile Samsun’a ulaşan Mustafa Kemal kendisine verilen asli görevden ziyade Milli Mücadeleye odaklanmıştı. Sonradan resmi görevi dışında hareket ettiğinden dolayı Istanbul’a çağrılır. Bu çağrılara kulak aşmayarak resmi olarak Osmanlı Ordusundan istifa ederek sivil olarak Milli Mücadeleyi sürdürür. Alnının akıyla düşmanı denize dökerek Türk Milletini yeniden bağımsız hale getirir.

Üniversitelerin koca koca profesörleri bile elinde belge olmaksızın görevin Sultan tarafindan gizlice verildiğini söylüyor. Halbuki Sultanın böyle bir görev takdimi yoktur. Belge varsa karşı tez öne sürülerek senteze yani sonuca kavuşturulmalıdır. Böyle her kafadan bir ses çıkması bize tarihte ciddiyetsizliğimizi gösterir. Biz böyle elimizde veri olmaksızın hariçten gazel okur gibi konuşmak diğer tarihi söylemlerimizi de boşa çıkarır türdendir. Tarihi hususlarda sözümüz dinlenilebilmesi için belgelerle konuşulmalıdır.

19 Mayıs 1919 günü anısına kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

Keşke zamanı devrinde Mustafa Kemal Paşa’nin bir neferi olabilseydim. Ya da olmadı en azından onunla ayni cephe hattında kurşun atan bir asker olsaydım. Böylesine bir şerefe nail olmak isterdim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s