#Çokayog

Cennetten Bir Köşe

Dünyamızın uzaydan çekilmiş fotoğraflara bakıldığında mavi bir gezegen olarak gözükmektedir. Diğer gezegenlere nazaran benim için daha güzel gözükmektedir. Tıpkı nazar boncuğu gibi.

Dünyanın mavi olarak gözükmesinin sebebi ise dünyanın 3/2 sinin sudan meydana gelmesidir. Kutup bölgeleri ise buzdan dolayı beyaz gözükmektedir.

Dünyamız su ve kara parçaları ile güzel yerler hep cennetten bir parça diye tabir edilir. Cenneti görmedik hiç ama dini kitaplardan anladığımız kadarıyla cennet hayal gücümüzün oldukça üzerinde olduğu kesindir.

Dünyanın ve güzel ülkemizin bir çok yerinde cennetten bir köşe diye tabir edilmektedir. Benim gözümde bu cennet köşelerinden biri Kahramanmaraş ile Merkez Onikişubat ilçesine bağlı Tekir Mahallesi/Kasabasında bulunan Yeşilgöz Suyudur.

Yeşilgöz Suyunun konumuna buradan bakabilirsiniz.

Ayrıca gezdiğim diğer yerlere de buradan gözatabilirsiniz.

Bu cennetten köşeyi gidip gördüm. Başkaları tarafından çekilen fotoğrafları gördükçe merakım artmıştı. Haftasonu etkinliği olarak gidip yeşilgöz suyunu gördüm. Kesinlikle rengine hayran olmamak mümkün değildir. Suyun çıktığı obruk kısmında su Mavi Yeşil Turkuaz renkleri arasında bir renktir. Suyun renginin neden bu şekilde olduğu tam olarak açıklanamamaktadır.

Su obruktan ayrılıp akıntı ile dere kısmına doğru aktığı kısımda 15 – 50 cm derinlikle akan su taban kısmına kadar oldukça şeffaftır. Su da yürürken ayak parmaklarının ayrıntıları dahi net olarak görülmektedir. Ama suda uzun süre kalmak mümkün değildir. Oldukça soğuk insan bedenini dondurucu etkisi bulunmaktadır.

Suyun tadı normal içilebilir sular gibi olmakla yumuşak değildir.

Suyun çıktığı obruğun derinliği ise halen ölçülememiştir . Bu hususta efsanelerde türemiş olsa da bilimsel olarak yapılan dalışlar belli bir derinlikten sonra dalışlar sonlandırılmaktadır .

Kesinlikle gidilip görülmesi gereken bir su. Ama gezmek için gittiğimde suyun etrâfinin telle amatörce çevrili olması tam anlamıyla hayal kırıklığıdır. Oldukça basit yapılmış bu çevreleme işi derinliği ölçülemeyen su da boğulmaları önlemek maksatlı olsa da daha güzel çekilde yapılabilirdi.

Herşeye rağmen bu gizemli suyu gidip görmek gerekir.

Cennetten Bir Köşe olan Yeşilgöz Suyunu benimle birlikte keşfeden sevgili eşim Deniz FR, oğlum Yağız FR ve sürekli doğayı benimle gezmeyi seven Perihan KR ve Salih KR’ye eşliklerinden dolayı teşekkürler. Devamını beklerim her daim…😁

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s