#Çokayog

Tarihe Saygı

Medeniyetler beşiği Anadolu; insanların mavi boncuk gezegen dünya da yerleşmeye yurt edindikleri ilk toptanlardandır. O gün bugündür binbir medeniyet gelip geçmiş bu topraklardan. Anadolu kadim devirlerinden beri öyle doğurgan olmuş ki başkaca medeniyetin dünya ya geldiği başkaca yerler nadir olsa gerek.

Bir bakıyorsun tarihe baştan aşağı değiştiren Göbeklitepe bir bakıyorsun her dine ait mekan ve objelerin çıkarıldığı kazılar. Unutulmuş hatta var olduğuna insanın inanası dahi gelmediği ne varsa Anadolu topraklarında vardır mutlaka.

Hal böyle iken güzelim Anadoludan ot fışkırır gibi tarih fışkırmaktadir. Kaldı ki yerden fiskirmasina gerek dahi yoktur. Her üstünde de taşınabilir veya taşınmaz sayısız tarihi eser kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır Anadolu. Bu potansiyelini dünya turizmine yansıtıp kazanca tam olarak çevirebildigimiz kesinlikle söylenemez. Haberlere çıksa da şurada burada bulunan tarihi kalıntı ihya edildi diye sakin inanmayın. Osmanlıdan bugüne kadar bulunan kalıntılar layıkıyla yeniden insanlığa kazandirilamamaktadır.

Güzelim Galata Kulesinde hilti ile söküm yapılması bu işte ne kadar beceriksiz, saygısız ve özensiz olduğumuzu gösterir. Hep derler ya bizim tarih Amerika da olsa onlar kısacık tarihlerinden şimdiye kadar binlerce film nasıl yaptılarsa bir o kadarda tarihi eserleri ihya ederek kazancını dünya devligini bilmem kaça katlardı. Kesinlikle katılıyorum bu görüşe.

Galata Kulesi gibi geçmişi asırlar öncesine dayanan tarihi dokuyu hilti ile bakım yapmak tam anlamıyla akıl tutulmasıdır. Barbar medeniyet görmemiş tarihe saygı nedir bilmez bir millet gibi bir davranıştı. yakın ve uzak geçmişimiz bu tür hatalarla doludur. Burada amaç gerçek bir yenileme yada restorasyon değildir amaç kısa yoldan devletten para kazanmadır.

Çözüm aldım da basit gibi ama orada da Galata Kulesinde hilti kullanan mantık devrededir. Şöyle ki Akademi dünyasından bu işin uzmanlarından kurul oluşturulmalı ve yapılan işlemleri yerinde denetlenmeli desek bu da pek mümkün değildir. Çünkü akademi dünyası da eskiden beridir liyakat yerine kendi adamını kayırmacılık mevcuttur. Hal böyle iken tarihi eserde hilti ile ışlem yapan zihniyet ile aynı kefede yer aldıkları söylenebilir. Tek bir özgün çalışması olmadan alanında profesör olmak mümkün olagelmekte iken buradan umut bağlamak olmaz. O yuzden bu tür zihniyetsizlikler başımıza gelmeye devam edecektir. Peki nereye kadar derseniz pazara kadar değil elimizde ki tarihi dokular yok etmemize kadar olacaktır.

Her işi ehline liyakat sahibi olana verilmedikçe daha çok tarihi yapımızın yavaş yavaş yok olmasını izleyeceğiz.

Anadolunun ve Türk Milletinin geçmişini yansıtan tarihi eserler bizim geçmişimizi yansıtan aynalardır. O aynalar ki kırıldıkça biz kuleye haps olmuş güzel bir kız gibi guzelligimizin farkına hiç varamayacağız.

Son olarak Haftalık mizah dergisi Uykusuz’un 1 Ekim 2015 tarihli sayısının kapak resmi bize aslında acı gerçeği anlatmaktadır. Kapak karikatüründe, Nemrut Dağı’nda yer alan ve ‘Nemrut harabeleri’ olarak bilinen tarihi heykeller, sıranın kendilerine de geleceği korkusuyla stresten ‘çatlıyor’.

“Tarihe Saygı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s