#Çokayog

Zil Çaldı

2020’nin insanlığa armağanı olan Korona halen etkisini tüm hızıyla sürdürmektedir. Bu süreçte okullar halen kapalı durumdadır. Eğitim için çeşitli yollar denenmektedir. Okulların vazgeçilmezi olan zil üzerine bir durum değerlendirmesi yapmakta kaç zamandır mütalaa etmekteyim.

Konuyu biraz açmak gerekirse okullarda ders başlama-bitim, teneffüs, öğretmenler için sürekli çalınan zil yada melodi ile zamanlar başlatılmaktadır. Fakat her okul birbirinden bağımsız zil sesi kullanmaktadır. Bir bakıyorsun bir futbol takımının zil sesi çalışıyor yada abim damat oluyor, hababam sınıfı filmi, halil ibrahim, efe zil sesleri kulaklari dolduruyor. Bu zil sesi gün içinde belki 30 40 defa tekrar ediyor. Tekrar tekrar derken bilinç altında istem dışı olarak zil sesi çocukların beyninde çağrışımlarda bulundurması kaçınılmazdır.

Bir eşkıya türküsü yada abim damat oluyor sıra bana geliyor diye öğrenciye dinlemekte ki maksat ne ola ki. Bunun acilen değiştirilmesi gerekmektedir. Bu husus üzerinde görüşme yaptığım okul yöneticileri ise bir kısmı oldukça kayıtsız bir kısmı ise öğrenciler seviyor diye devam ediyor.

Aynı şeyi tekrar tekrar dinlemek ezbere yol açacağı gibi öğrencinin zihni içinde örnek model teşkiline gitmesine neden olmaktadır. Bu zil seslerinin dinlenilmesi öğrenciler gözünde eşkıyanın kahraman gibi algılanmasına okulu bitirir bitirmez evlilik düşüncesinin oluşmasına neden olabilir. Yazar Kemal TAHİR, Yorgun Savaşçı romanında ( s. 445) “Bir memlekette halkın kahraman anlayışı, eşkıyadan yukarı çıkmamışsa, O memlekette insanların çoğunluğu soyguna biraz yatkın demektir”. diyerek konuya açıklık getirmektedir.

Eshab-i Keyf gibi uykuya dalan Milli Eğitim Bakanlığı’nin konuya el atması ve ivedilikle çözüme kavuşturulmalıdır. Benim acizane tavsiyem tüm Türkiye de geçerli olacak milli bir melodinin kullanılması yerinde olacaktır. Hatta birden fazla melodi kullanılmalıdır. Şöyleki ders başlaması ayrı teneffüs başlaması, öğretmenlerin ders başı ayrı zil olarak olarak tasarlanmalıdır. Üç ayrı zil sesi hepside milli dokuya dayanan melodi olmadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s