#Çokayog

İthal Tarım

Ayva sarı Nar kırmızı geldi hasat mevsimi sonbahar. Eskiden beri öğrendiğim bu söylenceyi her zaman kullanmaktayım. Sonbahar doğa için ikinci bahar iken insanlar için kış öncesi son hazırlık zamanıdır.

Ziraat ile uğraşanlar bilir bu mevsimi kazanç toplama ve ambarları doldurma mevsimidir. ilkokulda öğretmişlerdi bizlere ülkemiz ziraat-tarım-gida anlamında kendi kendine yeten ender ülkelerden diye.

Maraş-18 adıyla tescilli Boylu Köyü Cevizi

Bazen öğrentilenlerin gerçek olmadığını anlıyorum. Tarım ile ugrasanlar sürekli olarak girdinin pahalı olması ve ürünün ucuza alınmasından yakınmaktadır. Bende bu piyasayı yakından takip ettiğimden onlara hak vermekteyim.

Bu durumun acı olan yanı ise hasat mevsimi öncesinde yerel ürün meydana gelmeden ithal ürünün piyasaya surulmesidir. Ceviz mevsimi olduğundan tüm marketlerde kilo ile ceviz satılmaktadır. Bu cevizlerin paket etiketleri incelendiğinde ise cevizin yerli değil amerikan mali olduğu yazmaktadır. Bu ne yaman çelişkidir. Yerel ürün bir piyasa yapsın satılsın yetmezse ithal edelim ama hayır daha ürün piyasa olmadan yabancı ürünler alıp gitmekte başını. Çiftçi ise kazandığı ufak meblağlar ile boynu bükük yoluna devam etmektedir.

Tıpkı yabancı çiftçiler gibi bol kazanıp rahat harcamak varken kıt kazanç ile kendi yağında kavrulmaya devam etmek durumunda kalmaktadır.

“İthal Tarım” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s