#Çokayog

Kıvılcım

ilk kıvılcım çok masum olur. Zerre kadar olan ilk kıvılcımın ardından alev bazen büyüdükçe büyür, bazende kıvılcım olarak kalır. Öyle zaman olur ki kıvılcım olarak kalması dileriz ama alev durmamıştır yerinde. Bazen bir odun, bazende yanan sadece bir olcaktir. Ama alevden yangın peydah olmuşsa işler hiçte yolunda gitmemiştir.

Yer yaz rutin hal alan orman yangınları artık hayatımızın olağanı haline gelmektedir. Bunu önlemek bir yana durum yer yıl daha da kötüye gitmektedir. Kasıtlı veya kasıtsız yer yıl ciğerlerimiz alevlere teslim edilmektedir.

Durumu daha iyi kavramak açısından meseleyi empati yaparak değerlendirelim. Aileniz ile güzel bir güne uyanmışken evinizin yangınlara teslim olduğunu ve elinizden birşey gelmediğini düşünün. Çocuklarınızı alevlere gözleriniz önünde teslim ettiğinizi düşünün.

Gözünüz görüyor ama elden birşey gelmiyor. Yangından kaçıyorsunuz ama hızlı gidemediğinizi düşünün. Ateşin sıcaklığını hissetdikçe acınız artıyor ama ne çare ayaklarınız sizi yavaş götürüyor kaplumbağa misali. Tavşan gibi kaçma şansınız var ama arkada bıraktıklarınızı düşünüp ayaklarınız hız yapmak istemiyor. Gitmiyor fiziki beden gitse de gönül de derman yok.

Alevlerden kaçıp suya giriyorsunuz belki kurtulurum umudu ile ama o da ne sudan çıkıp nefes alamıyorsunuz. Her yer duman nefes almak neredeyse imkansız. Sudan çıksanız duman boğacak çıkmasanız su boğacak. Çaresizsiniz.

Ne kadar acı bir durum olduğunu umarım anlamışsınızdır. Daha fazla empatiye yüreği olan için gerek yoktur. Aslında kendimizi onların yerine koymadığımizi her yangında ilan ediyoruz. Nasıl mi ? Bütün yangın haberlerinde duyarız ölü ve yaralı yok diye peki yangından etkilenen ağaçlar hayvanlar tabiat canlı değil midir. İnsandan başka diğer ne varsa önemsiz görme bencilliğinden vazgeçmeliyiz.

Cennet vatanın ormanları yanarken izlemekten bir iki paylaşımla yada kuru kelamla mücadele yapılmaz. Hatta o paylaşımlarda genel olarak sadece sosyal medya hastalığından dolayı yapılmaktadır. Yüreği yanan biri cennet vatanın bir köşesine fidan dikerek samimiyetini ortaya koyar. Ama gel gör ki herkeste bir bahane samimi olarak fidan dikenleri tenzih ederim.

Yangın kadar olmasa da yine ormanda ki canlıları mahveden bir sorunda büyük yollardır. Ormanı bıçak gibi bölen yollar hayvanların yaşamını kötü etkilemektedir. Kalabalık trafiği olan yoldan hayvanların geçişi mümkün değildir. Bununda çözüme kavuşması elzemdir.

Ölmeden önce sizinde dünya da bir dikili canınız olsun. Yakmayın, boş boş izlemeyin, sadece bir fidan dikiverin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s