#Çokayog

Aşı Çıkmazı

İnsanoğlu 2020 yılına yepyeni bir hastalıkla tanıştı. Bu hastalık pandemi yani dünyanın her yerinde görülen ve can alan bir hastalıktı. Salgın şeklinde yayılan bu hastalık Korona ve Covid19 olarak adlandırıldı.

İnsanoğlu için bu ilk değildi. Daha öncede bir çok salgın olmuştur. Insanlar bu salgınlardan ilk başlarda kırıma uğrasa da netice de bir hal çaresi aşısı bulunmuştur. Yanlız bu aşılar öyle hemen değil uzun yıllar pek çok insan ölümünün ardından gelmiştir. Salgınlar eski dönemlerde köylerin şehirlerin yok olmasına dahi yol açmıştır.

Son salgın olan covid19 a karşı teknolojinin yardımı daha hızlı bir aşı ve çözüm bekler hale gelinmiştir. Belli ülkelerin imal ettiği aşılar yavaş yavaş piyasa yaparken Türkiye olarak bizlerde bu şirketlerin kapısı önünde sırada beklemek durumunda kalmıştır.

Türkiye, Selçuklu ve Osmanl’nin devamı olarak dünya tarihi acısından önemli bir birikime sahiptir. Bu birikim günümüz de etkisini Cumhuriyet döneminde pek gösterememiştir. Genç cumhuriyet Atatürk yıllarının ardından araştıran çözüm üreten konumundan dışarıya bağımlı hale gelmenin en acı sonucu olarak aşk için kuyruğa girmek zorunda kalmıştır. İlk yıllarında aşı üreten ve ihraç edebilen bir ülke iken neden bugün aşı için başkasından çare beklemektedir.

Yıllarca ülkenin milli ve Manevi birikimi boş yere tüketilmiştir. Bu tüketim neticesinde lise cağına bitiren biri mümkünse yurtdışına kendini atmaya çalışmaktadır.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci isimli iki Türk bilim insanı tarafından BionTech adlı bir Alman ilaç firması en etkili korona aşısını bulduğu dünya tarafından kabul edilmektedir. Bu iki güzide bilimcinin neden Türkiye değilde Almanya da kurduğu üzerine kafa yorulmalıdır. Üstelik bu firmanın ürettiği aşıları biz alamıyoruz çünkü daha önceden bu firmayla işbirliği yapan onlara güvenen destek olup yatırım yapan ülkeler öncelikli olarak alma hakkı var.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci, ingiltere de yayın yapan Financial Times tarafından 2020 yılının kişisi seçilmiştir. Buradan haberin detayına bakabilirsiniz.

Türkiye de bilim insanlarının olması gereken Üniversiteler adeta makam ve maaş için cirit atanların yuvası olmuş durumdadır. Bilimsellikten uzakta sadece benden olanların girebileceği yerler haline gelmiştir. Bilime herhangi bir katkıda bulunmayan insanlar yuvalandıkça bizler daha çok başka ülkelerin pazarı olmaya devam edeceğiz.

Ülkemiz 80 milyondan fazla nüfusu ile aşıya en çok ihtiyacı olan ülkelerden biridir. Keşke yerli bir aşı yapabilecek firma yada bilimsel kurumumuz olsa da yabancıların ne olduğu belli olmayan aşıları yerine milli ve yerli aşımız için gün sayıyor olsaydık.

Pandemi sürecini dünya olarak insanlık olarak atlatana kadar maske-mesafe-temizliğe dikkat ederek hayatı devam ettirmeye dikkat edelim.