#Çokayog

Nereye Kadar

İnsanlar dünyaya geldiğinde doğa kendi düzeni vardı. İnsan bu düzeni kendi lehine çevirmek istedi. Bunu belli bir noktadan sonra maalesef fazlasıyla başardı. Aslında bu bir başarı mi yoksa acı sonun başlangıcı mi bu karmaşa olarak kalakalmıştır. Peki insanlar ne yaptı dünyaya doğaya ki böyle olduk.

İnsanlar ilk olarak ağaçta bulduklarını toplayarak toplayıcı oldular. Ama yetmedi çünkü mevsimsel dönüşlerde yiyecek yetmedi.

Ağaçlardan toplananlar da yetmeyince toprağın altında olan yiyecekleri insanlar keşfettiler. Ama toprakta bir nokta da toprağın altı da üstü gibi yetmeyecek oldu.

İnsan kendini geliştirdi ve avlanmayı öğrendi. Artık mevsime bağlı olmadan yiyecek bulmaya başlamışlardı. Fakat avlamakta insana yetmedi. Nedeni bilinmez yeni yeni yollar aramaya koyuldular.

Toprakta yaşayan hayvanlar yetmeyince suyun içindekileri avlamaya koyuldu. Büyük küçük ne çıksa zamanla insanlarca yenilmeye devam edildi.

Mevsime ve avlanmaya gerek kalmadan yiyecek bulmak isteyen insan toprağı ıslah ederek tarım yapmaya başladı. Herşey insanın doyması üzerine kuruluyordu. Ama tarım da insanın doğmasına yetmedi. Çünkü mide doysa bile göz doymamıştı. Daha fazla yiyecek elde etmek için daha fazla uğraş içine giren insanoğlu sonunda doğanın dengesini düzenini öylesine bozdu. Öylesine bozdu ki artık onarılamaz hale gelme yoluna girmekteyiz.

Peki insanın midesi doyunca neden durmadı bu asıl sorun olarak durmaktadır. Günümüzde yiyecek ve giyecek olarak insanlığın ihtiyacından kat kat fazlası üretilmekte ve piyasaya sunulmaktadır. Fakat öyle bir garip ikilem ki fazla olan arza rağmen halen aç ve çıplak olan onca insan var ki. Bunun nedeni hakkında onlarca varsayım yada binlerce kitap yazılsa da boşuna. Neden doymak çabamız da bir türlü yetinemedik.

Her inançta israf konusunda insanlık uyarılırken ve yasaklanırken insanlar buna uymamakta oldukça fazla direnç göstermektedir. Bu doğaya ve inançlara karşı gelme düşüncesini insanlık aklından çıkarıp kendine yeni bir yol çizmelidir. Doğayı yok etme yarışına son vermeyince yiyecek bulma arayışı son bulabilir çünkü insanlık yok olabilir.

İnsanlığın aklını başına alma zamanı geldi de geçiyor bile. Çokayif sorgular yazar doğaya saygı duyar ama ey insanlık bu gidişat Nereye Kadar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s