#Çokayog

Ciğerlerimiz Yanmasın

Son zamanlarda ülkemizin güney bölgesinde günlerce süren ve doğal yaşamı, ormanlarımızı küle çeviren yangınlar yaşandı. Peki bunun sorumlusu kimdi diye sorarsanız. Yapilan sabotaj var mıdır? Şimdilik bu soru adli makamlar uğraşa dursun biz diğer ihtimalleri gözden geçirelim.

Tatil günündesin ailecek şöyle bir mesire alanı yada piknik yapacak bir yer bulsam diye düşündün. Aklına en yakın yerde ki ormanlık ağaçlık alan geldi. Gittin piknik yaptın ama oraya tüm çöpünü bıraktın mı maalesef bıraktın. Fotoğraflı kanıtlı hemde devasa çöp yığınları bırakıp geldin. Al sana yangına davetiye.

Pikniğin keyfi mangal dedin semaver dedin ama henüz sönmemiş olan közleri/kömürleri bir köşeye bıraktın söndürme gereği duymadın. Rüzgâr biraz esince o kömürler aleve dönüştü.

Yolda arabayla yada yayan gidiyorsun hava sıcak diye serinlemek için içecek aldın. İçeceği afiyetle tükettin peki şişesini ne yaptın. Dur ben söyleyim onu arabada yada elinde taşımak yerine gelişi güzel doğaya attın. Cam şişe güneşi görünce kurumuş ne varsa tutuşturup alev saçtı ortalığa.

Yine araba yada yayan gidiyorsun tütün ürünü tüketiyorsun. (Ben kimsenin içmesini asla tasvip etmem.) Biten tütün ürünün izmaritini gelişi güzel attın. Attığın izmarit kuru bir yere gelirse biraz rüzgar biraz oksijen yeter alev için.

Ekin ektin tarlaya biraz da gübreyi bol verince yerde kalan anız doğal ortamda çürümedi. Bir sonraki ekim için çürümesi gerekirdi oysa. Doğal ortamda çürümeyen anızı yakarak hem ormanları hemde doğal yaşamı kül ettin. Biraz fazla mahsul aldığına değdi mi ?

Düğün dernek kurdun. İki gencin en güzel günü idi. Yada bir kutlama yapıyordun. Hava bir kaç saniye ışık saçsın diye havai fişek attın. Havai fişeği çıkardığı ateş ormanı yaktı. Kokusu gürültüsü doğal yaşamı bozdu. Bir kaç saniye için bunca zulme ne gerek vardı. Ormana yakın yada uzak yerlerde havai fişek atmayın. Havai fişek üretiminde kullanılmasına kadar her aşaması ayrı ayrı bir tehlike yumağıdır.

İzmarit, cam şişe, çöp, mangal atıkları vs yangına sebep olmasa da yine doğayı kirletmesi ayrı bir kültür sorunumuzdur.

Tüm bu örnekler işığında sen ne olursun dikkatli ol. Yazmaya çalıştığım hususlara önem ver. Çiğerimizi yakma, doğamızı küle çevirme.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s