#Çokayog

Dolar $

Son zamanlarda ülkemizin ekonomik olarak değerlendirmesi hususunda çevremde ve sohbet ortamında benden ne düşündüğümü soranlar oluyor onlara Tarih bölümü mezunu olduğunu ekonomiden pek anlamadığımı söylüyorum. Ama hayatı yaşayan biri olarak hissettiğim ekonomiyi elbette açıklıyorum. Ama dolar euro neden iniyor çıkıyor benim alanın kesinlikle değil.

Market alışverişlerinde alacağımız ürünlerin etiketlerini çok dikkatli incelerim. Ürün yerli mi ithal mi? Kaç gram? Kilosu kaça geliyor? Markalar arası damak tadımıza uyuyorsa ne fark var falan iyice incelerim. Hani derler ya devir ekonomi devri diye bizim ki o hesap. Sonuçta klasik bir orta direk sınıfı.

Bazen ilginç ürün etiketleriyle karşılaştığım oluyor. Bunlara örnek genelde ithal ürünler üzerine oluyor. Ceviz memleketinde ithal ceviz bulunması, ekmek düşmanı bir milletiz ama ithal ekmeğin olması en garibime giden acınası durumumuz idi. Bir-çok gıda ürünü ithal olduğu gibi kuşbaşı et ve kıyma dahi ithal olduğunu görmek oldukça acı bir durumdu.

E hal böyle olunca doların tırmanması gayet normal. Basit bir mantıkla ne kadar ürün satıp ne kadar ürün aldığına bakarak doların inişini çıkışını anlamak bir miktar önemli olabilir. Elbet bir çok kriteri vardır ama benim aklıma yatan budur. Resmî rakamlarda ortaya koymaktadır ki ülke olarak ithalatımız ihracatımızdan oldukça fazladır. Bu da demek oluyor ki biz hep hans, helga, corku zengin etmişiz.

Üretmek yerine sürekli tüketmek olunca kaçınılmaz son geliyor tabi. Marketten aldığınız her ürünü inceleyin. Bu ürünü ithal etmek mantıklı ucuza geliyor en azından demeyin damlaya damlaya okyanus oluyor ve biz orada boğuluyoruz. Pahalı da olsa Türk girişimci kazansın hans olmasın Mehmet olsun kazanan.

Dolar nereye kadar gider gün gelir durulur mu bilemem âmâ aldığınız ürünlere dikkat edin ve imkan varsa üretim de bulunun ki artık dolar değilde Liramız değer kazansın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s