#Çokayog

Çete Bayramı

Mahalle aralarında davullar vuruluyor. Kulakları yırtarcasına neden vuruluyor bilen yok.

Evlerden ara sıra silah atılıyor. Neden kurşun atıldığını soran yok.

Şehrin göbeğinde konser veriliyor. Konsere gelenler hunharca eğleniyor ama konser neden veriliyor sorgulayan yok.

Bu ufak tefek manzaralar şehrimizin düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümünde olanlardı. Fakat yapılan etkinliklerde samimiyetten eser yoktu.

Düşman vatanın bağrına hançerini dayamışken her taraf alev alev yanarken bor bahtı kara etrafına topladığı milli güç- Kuvayyi Milliye ile düşmanı yok etmiştir. Bu milli güc şehrimizde de vücut bulmuş koca düşman gücü halkın milis gücü ile def edilmişti.

Bu kurtuluş günümüz her yıl samimiyetle içtenlikle kutlanagelmisti. Her mahalle kendi gençlerinden oluşturduğu Kurtulus günü yaşanan olayları tasvir etmekte, düşmanı atar gibi kurşunlar atmakta idi.

Şimdilerde şehrin kurtuluş gününden konser veriliyor. İyi de yaşanan bugün adına toprağa düşen ve kefensiz yatan onca atanın ruhuna saygısızlık olmuyor mu. Konsere gelenlerde kendi şahsi eğlencesi için bunu yapmaktadır. Şahsi eğlence olmasa onca taciz olur muydu.

Sokak aralarında davullar vurulmakta davul vuran eline geçen gündeliğe bakarken onu izleyen dinleyen neden davullar vurulduğunu bilmiyor. Kurtulus günü düşman davul dolusu altını ret edip milli gücün yanındayım diyen davulcular için vuruluyordu oysa.

Milli duyguların körelmeden ve anlamını yitirmeden vatan evlatlarının tez elden bilinçlendirilmesi gerek. Yoksa gel zaman git zaman elde bir iki heykelden geriye milli gün adına birşeyler kalmayacak. Işte o gün düşman 100 yıl sonra da olsa amacına ulaşmış olacak.

Maraşımızın Kahraman unvanını aldığı 12 Şubat günü halkın deyimi ile Çete Bayramı kutlu olsun.

#Çokayif

“Çete Bayramı” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s