#Çokayog

23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanan dünyada Çocuklara verilmiş olan tek bayramdır. Cumhuriyetimizin kurucusu ulusal egemenliği benimseyerek ülkenin geleceği olan çocuklara bunu bayram olarak armağan etmiştir. Gel zaman git zaman 23 Nisan bayram olarak kutlana gelmiştir. 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir çocukla konuşurken

Kutlanan bu bayramda zamanla oluşan gelenek gereği devlet yetkilileri makamlarını bir günlüğüne şeklen çocuklara bırakmaktarır. Herhangi bir yetkisi etkisi olmayan bu gelenekte bir kaç poz fotoğrafın ardından olay sona ermektedir. 

Bu gelenekte amaçlanan hedef tam olarak gelecekte bu makamlara gelecek olan çocuklara şeklen yetki verilmesidir. Çocuklara böylesi bir gelenek oluşmuşken sayın devletliler lütfedip o çocukların yerine şeklende olsa bir günlüğüne geçmeyi deneseler. O zaman ülkenin geleceğini eminim daha iyi anlayacaklardır. Örneğin Sanayi Bakanı bir günlüğüne üç kuruş yevmiye ile sanayilerde çırak dursun bakalım. Bu tür örnekleri arttırmak mümkün ama tek örnekle durumun özeti budur. Çocukları anlamak ve onlara bayramı hissettirmek istiyorsak onlara kendi makamlarımıza bir günlüğüne şeklen yetkili kılmak yerine devletlilerin onların yerine geçmesi daha anlamlı olacaktır.

#Çokayog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s