#Çokayog

Anadolu

Ne oldu sana Anadolu darıldın mi bize ? Hani dağlarında Sarı Çiçekle konuşan Yunus, hani cümle alemi kendine hayran bırakan Rumi nerde kaldılar. Tarih mi oldular? Neden vermez oldun bize en leziz meyvelerden ki ruhumuz gıdalansın. Sen ki Meryemi bile bağrında sakladın. Sen ki İbrahimi yakmadın. Şimdi bize Yunusu, Veliyi, Bektaşiyi çok mu gördün. Her köşeye post serenlere muhtaç ettin milleti. Postun bir kılı bile etmeyenlere taç giydirdin. Senden umudu kesmedik kesmeyiz Anadolu, sen bize umudun aşkın meyvesini bir kere ďaha ver Anadolu.

Nerede kaldın Anadolu ? Sinende sayısız millet, devlet yaşarken sen bize küstün mü? Sen değil miydin her evden bir imparator çıkaran sen değilmiydin etrafına sana tabi kılan. Her kentin ayrı bir başkent iken Cesaretin mi kırıldı yoksa bizden umudun mu kalmadı. Neden vermez oldun bize Fatihler, Süleymanlar, Kemaller, Osmanlar… bizi beğenmez mi oldun Anadolu. Yoksa Tarihi yazıp artık kitabı rafa mi kaldırdın ? Senden umutluyuz halen Anadolu sen bizi gör ne olur.

Nasılsın ey Anadolu? Dağların mor sümbülden ovaların papatyadan geçilmezdi. Sen artık bize dikeni bile çok görür oldun Anadolu. Dağların çöllere dönmekte Anadolu. Çoban çeşmelerin susuz kalmasın, derelerin hep gürlesin Anadolu senden tatmadıkça can suyunu bize can gelir mi Anadolu. Çağlasın suların gürlersin ormanların ki seninle mutlu olalım Anadolu.

Nasılsın Anadolu? Artık havalarında bir garip kış günü kar yok güneş var, yaz günü güneş yok sel var. Sen bize mi kırıldın yoksa çöllelere, musonlara mi özendin. Şu dağlarda kar olmak varken dikenlerin uçtuğu bozkırlar mi olacaktı. Seni öyle sevdik ki hiç birine kırılmadık ama sende bizi kırma Anadolu. Rüzgarınla yağmurunla kar ike geri gel Ilgazdan Ağrıya yine karla dolu olsun. Yagmurun bereketimiz olsun.

Sen hep dost seversin Anadolu ama düşmanın neden hiç eksik olmaz ? Seni kanla suladık yetmedi mi yoksa ? Çanakkale, Troya, Meydan Savaşları, Milli mücadeleler bitmez mi sende. Gel artık Sulhe varalim da Barışın tadını çıkaralım. İçelim barış kokulu içeceklerden de doyalım meşkine. Gel yeniden güzel günlere Anadolu. Yurdun Sulh üzere olsun ki Dünya seni örnek alsın Anadolum. Sen en güzel barış diyarısın Anadolu.

Dağlarında Yörüklerin köylerinde çiftçilerin vardı nerde onlar Anadolu? Dağlarda özgürce yaşayan o şanlı millet nerede hepsini şehrin gürültüsünde boğuyorsun Anadolu. Gel gör bizi ki şehir bize göre değil hiç Anadolu. Ruhumuz seninle güzel ey Anadolu sal bizi yeniden kırsala boğma betonda. Senin ne güzel kasabaların vardı köylerin vardı hepsini toprağa gömdün mü Anadolu. Hadi yeniden doğsun hepsi şehirler başkasının olsun sen bize geri ver güzel yerlerimizi Anadolu.

Anadolu biziz, biz Anadoluyuz. Çokayif kendi söyler bilmem ki kim okur kim anlar. Okuyan, araştıran, sorgulayan eleştirenlerin okuyup değerlendirmesi ümidiyle…

“Anadolu” için 4 yorum

 1. Merhaba hocam
  Siz de the liebster award ödülü adaylarımdan birisiniz detayları son yazımda bulabilirsınız sizide etiketledim.
  Haber vermek istedim iyi günler.

  Beğen

 2. Çok manidar bir yazı olmuş hocam elinize emeğinize saglık teşekkür ederim
  Okuduğum zaman bende de çok sorular oluştu böyle değişmesine ne sebep oldu sadece iklim değişikliğimi?
  Peki iklim değişikliğine ne sebep oldu? Bilinçsiz insanların yaptıkları yanlışlar hatalar bu sonucu haz ırladı diye düşünüyorum. Çok üzücü gerçekten

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s