#Çokayog

Ne Yiyoruz ?

Yazıma bir çocukluk anımla başlamak istiyorum.

Henüz 5 yaşındayım köyde bahçemizde annemle birlikte idim. Annem dalıdan mis gibi domates kopardı yemem için bana verdi. Pek şekli düzgün olmayan yamuk girintili çıkıntılı bir şeydi. Bende çok beğendim peşine bir daha verdi. Kendisi bahçe işleri ile uğraşmaya koyuldu. Bende canım istediği için bir daha domates yemek istedim. Annem gibi dalından bir tane kopardım. Isırmam ile çığlığı basmam bir oldu. Annem beni zorla avuttu. Ağzımda bir acılık vardı. Nedenini anlamamıştım. Meğer domates diye acı bir dolmalık kırmızı biberi yemişim. İkisi de birbirine oldukça benziyordu. Annem o acı biber o yenmez öyle dedi. Ben ağlaya ağlaya ben domates sandım dedim. Ağzımda ki acılık saatlerce gitmedi. Evde ki bütün horoz şekerlerini yeyince ve birazda çay şekeri takviye edince geçti.

Anlattığın anımda doğal ortamında yetişen şekli albenili olmayan ama doğal lezzeti oldukça mükemmel olan iki yiyeceği birbirine karışırmışım. Burada ağzımın yanması dışında pek bir sıkıntım olmadı. Peki ya günümüz de her gün yemek zorunda kaldığımız içerisinde ne olduğu belirsiz yiyecekler ne olacak.

Artan hastalıklar başta olmak üzere bir çok sıkıntının kaynağı ne yedigimizi yada yemek zorunda bırakıldığımizi bilemememizdir.

Başta bir çok sebze ve meyve doğal döngüsünde büyütülmeden, olgunlaşmadan önümüze gelmektedir. Aslında yedigimiz bir nevi zehirdir. Bahar ayında karpuz, kış ayında domates yemek zehiri az az almaktan farkı yoktur.

Meyve ve sebzelerde durum böyle iken rafları süsleyen kek, bisküvi grubunda durum daha acıdır. Normal şartlarda evde yapılan unlu mamuller bir iki günde tüketilmesi gerekir. Yoksa bayatlar ve tadı bozulur. Ama raflarda aylarca yıllarca bekleyebilen kek, bisküvi nasıl oluyor acaba. Bu tür ürünlerin üzerlerinde zaten içerdiği bileşenleri yazmaktadır. Peki ya yazmayan bileşenler nedir acaba.

Bu örnekler böyle uzayıp gidebilir. Esas konu olarak yediğimiz yiyeceğin ne olduğunu nasıl yetiştiğini bilmeden asla tüketmemeliyiz.

Her meyve sebzeyi balığı mevsimimde tüketmeliyiz. Hazır olarak satilan paket ürünlerinde mümkün olduğu kadar uzak durmalıyız. Yoksa önce para sonra sağlık bir hiç olur gider.

Sultan Süleymanın dediği gibi “Olmaya Devlet Cihan’da Bir Nefes Sıhhat Gibi”

Sağlıklı beslenmek ne yediğini bilen olmak umuduyla iyi okumalar…

@ismaillfirdevsoglu

“Ne Yiyoruz ?” için 2 yorum

  1. Evet sebze ve meyvelerin doğallığını bozmasalardı, yeni nesillere o tadı tadabilselerdi de masal gibi dinlemeserdi çok üzücü gerçekten 😔

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s