#Çokayog

Sakarya Meydan Savaşı

Sakarya Meydan Savaşı Şanlı Türk Milletinin 1699’dan beri savaş meydanlarında yaşanan çekilmenin ve toprak kayıplarının durdurulduğu yerdir.

O gün bugündür makus talihimizin döndüğü gündür. Bir avuç Türk’ün son bir cüretle vatanını savunma günüdür.

Ne mutlu bize ki bu güzel tarihi vakanın 100. Yılında idrak ettik. Ama bu şanlı zaferin 100. yılı sönük olmamalı idi. Böylesi bir tarihi olay için pandemi Covid bahane edilmesin sakin.

Tarihçilerin kutbu olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık, Akademik Ders Notları kitabında (syf137) Sakarya Savaşı ile ilgili olarak düşüncelerini şu şekilde kaleme almıştır.

” Sakarya Savaşı, Türklüğün Anadolu’da, yaşayışını sağlayan tarihimizin en kesin sonuçlu savaşlarından biridir. Bu savaş, Selçuk Türklerinin Anadolu’nun kapılarını açtıkları Malazgirt Savaşı’ndan da büyüktür. Çünkü bu savaşta yeni bir yurt açmaya gelenler değil, bin yıllık yurdunu, ocağını, en kutsal varlıklarını savunan bir milletin hayatı ve geleceği kurtarılmıştı.”

Böylesi şanlı zaferlerimizi coşkuyla neşeyle kutlamak dileğiyle…

#Çokayif

“Sakarya Meydan Savaşı” için bir yorum

  1. Bu güzel yazınız için teşekkürler hocam elinize sağlık. Bu eşsiz vatanı güzel yurdumuzu savunarak kurtaran atalarımız dedelerimiz ve önderimiz Atatürkü saygı ve minnetle anıyoruz ruhları şad mekanları cennet olsun insallah 🤲🇹🇷

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s