#Çokayog

Taburcu

2020 yılı ile birlikte insanlık yeni bir hastalık ile tanışmış oldu. İnsanlik bunun gibi nice hastalığı atlatmıştı ama sanki ilk defa başımıza geliyor gibiyiz. Tarihin önemi burada ortaya çıkıyor. Onu gazel gibi okumak yerine ondan ders alıp geleceği inşaa etmede temel olarak kullanmalıyız.

Hastalık demişken virüse yakalandığı yapılan testler ile anlaşılanlar derhal tedavi altina alınmaktadır. Dünya tüm sorunları ikinci plana atıp birinci planda bu virüsü tutuyor yada tutuyor gibi yapıyor. Hal böyle iken günlük olarak her ülke korona verilerini paylaşmaktadır.

Paylaşılan verilerde günlük yapılan test sayısı pozitif vaka iyileşen sayısı önplana çıkmaktadır. Ülkemizde iyileşerek evine ginderilenlere taburcu edildi denilmektedir. Taburcu olmak tabiri hastanede tedavisi biten herkes için kullandığımız bir terimdir. Ama bu kelime köken olarak iyileşen hasta anlamı taşıması bir yana sağlıkla ilgili bir terim kesinlikle değildir.


Tarihe hep altın harflerle yazılacak destanlar bırakan Türk Milleti burada yine bir kahramanlığı söz konusudur.

Osmanlının son dönemlerinde yani birinci dünya savaşı yıllarında ülkenin tıp eğitimi veren tek kurumu Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane’ dir. Askeri tıp okulu. Savas esnasında ozellikle Çanakkale Savaşlarında bu kurumun bütün eğitimci ve öğrenci kadrosu cephededir. Diger bir çok okul gibi mezun verememiştir. Eli silah tutan tüm erkekler savaştadır. 

Çanakkale Cephesinde ki Tıbbiyeliler

Tabip subaylar iyileşenleri, tekrar silah tutabilecekleri savaşa, yani taburlarına yollar, kısacası ‘’taburcu’’ ederlerdi. iyilesenler evlerine istirahate degil yeniden cephede ki taburlarına gider.

Savaş Türkün şanlı zaferlerine bir yenisinin eklenmesi ile biter ama Taburcu olmak artık bize miras kalır. Günümüzde halen tedavisi bitenler için sanki askermiş ve taburuna gidecekmiş gibi taburcu olmak tâbiri kullanır.

Türk Milleti şunu asla unutma ki tarihinde ki en kısa olaya yada duruma dahi baksan senin için övünç dolu hatıralar vardır. Hani Mustafa Kemal Atatürk diyor ya Gençliğe Hitabesinde Muhtaç Olduğun Kudret Damarlarında ki Asıl Kanda Mevcuttur. Asil millet her haliyle ve tarihiyle asildir.

Tarihi olabildiğince metodolojik olarak kurcalamaya övünç dolu yeni anekdotlarda buluşmak ümidiyle…

“Taburcu” için bir yorum

 1. Reblogged this on thesunrise133 and commented:
  Bağışıklık Sistemini Güçlü tut.. 💪 ❤️
  Corona adı ile andığın virüsü düşman bilme kendine. O sadece senin zihninin bir tezahürü. Kendinden kendine hatırlatıcı. Bağışıklık sistemini güçlü tut.. yeter ki alma bünyene olur olmadık ne olduğu belirsiz, kökü sana ait olmayan, öz bünyene sağlığına, iyiliğine, birliğine, bütünlüğüne, neşene, gerçekliğine uymayan ne bir besini. Ne bir ilişkiyi. Ne bir gerçekliği. Ne bir söylevi. Ne bir inancı. Ne bir duyguyu. Ne bir düşünceyi. E bunun için önce hakiki kendini bir tanı. Yeniden tanış kendinle. Kalp evinde otur uzun uzun.
  Coronayı dost bil kendine. Kendinden kendini hatırlatmaya geldi sana. İyiliğini, birliğini, bütünlüğünü dirliğini, öz düzenini koru. Sağlam, kendine has öz’elliklerde kur yeni temellerini içte ve dışta. Sana gerçekten ait olmayan hiç bir şeyi barındırma bünyende. Temizle. Temizle. Püripak et. İçini dışını. Ne kaldıysa her şeyi arındır.. Zihnini tamamen temizle. Sıfırla geçmişin olumsuz izlerini düşünce duygu yaşam tarzı ne var ne yoksa. Dönüştür.. Öz’üne Dönüş.. Tanı bil anla idrak et gerçek kendini.
  Hakikatine yaklaş iyi tanı. O’na uygun seçimler yap. O öz haline dönmeni kolaylaştıracak yol yordam duygu ve düşünceleri seç kendine. Ne olmadığını iyice gör kabul et ve ne olduğunu anla böylece. Kendine dost ol artık. Beynini bu yönde kullanmayı öğren daha da geç olmadan. Uyarı bu işte! Ya beynini öz hakiki kendin olmaya yönlendirir ve O’na uygun şekilde değerlendirip gücünü bu yönde doğru kullanırsın. Ya da sistem seni sıfırlar. Gidersin bu O’yundan başka bir boyuta. Seçim senin. Kendini bil. Beynini O’na göre kullanmayı seç. Öz’e teslim ol. Gönül yolunda Öz sevgi bilinci ile yaşamayı öğren. O halinde sana ait olmayan ne var ne yoksa Bağışıklık kazanmış Ol’ursun zat’en..
  Kendine iyi bak.. her an’lamda. Öz değerini bil ve O’na uygun davran. Herkesin ve her şeyin de değerini bil O’na uygun davran. İncinmekten korkma. İncinmelerinden öğrenmeyi seç. Öğren.
  Virüsü de sev. O senden yana. Emin ol. Sen kendinden yana mısın? O’na iyi bak.
  An’la. Saflaş. Masumiyetini bul, O’na dön. Ve O’nu iyi koru. Tek Öz’e eriş hakiki yolun O masumiyet.
  Bebekliğine Öz’üne dön bak. Arın.. Aşk ol’ma haline dön. Öz’gür’sün kendi içinde. Hisset..
  O’nu farket her şeyde. Her yerde. Virüste 🦠 .. Kendinde.. Şükret Ol’an’a..
  Hatırla..
  Masumiyetinle güvendesin.. 💧 🌊 Öz’e Güven..
  Savaşacaksan kendinle savaş. Masumiyetini geri kazanmak için. Saflaşmak için. Öz hakikatine dönmek için en cesur savaşçı ol. Kutsal öz varlığına, öz değerine, öz sevgine, öz saygına, öz gücüne yeniden sahip çıkmak için en kutsal savaşçı ol kendi içinde. Hep keskin bir algı ile uyanık ve farkında ol.. 💎
  Ne mutlu ki kendinle olma fırsatın var. İlahi sistem sen seninle ol diye dış hayat zaman akışı zannını durdurdu.. Bu süreci iyi değerlendir. Tamamen kendine dön.. An’la.. Öz’e dönüş..
  Sevgi bağını yeniden sapasağlam ve sağlıklı kur kendinle. Ve gerçekten sevdiklerinle. Hayat ile. Yürekten bağ kur, iletişim kur ve yaşa..
  Gönlünden seve seve yaşamayı seç.. Hayat Sen’sin. Hatırla..
  Sevgiyle..
  Nesli 💖🙏🏻💧💎🦋🌈🌳☀️
  #kendinlekal #evdekendinlekal #gönlündekal #sevgidekal #özbilincindeol #gönlündeniletişimdeol

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s