#Çokayog

Bir Kuruşluk

2020 ve 2021’i dünya olarak 2019dan kalma covid ile geçirdik. Artık eskisi kadar etkisi kalmayan bu pandemik virüsün sonuçları ekonomi açısından iyiden iyiye hissedilmeye başlandı.

2022i yılına girmeden başlayan ve 2022 yılı ile ülkemizde iyice hisseder olduğumuz ekonomik geçim derdi artık çekilmez bir hal almaktadır.

Ekonomist olarak nam salan insanlar bu ekonomik sıkıntının pek çok sebebi olduğu üzerinde tartışa dursun ben #Çokayif olarak görüşümü her ortamda paylasiyorum. Ben de ülke insanı gibi ekonomiyi direkt olarak hisseden insanlardanım. Çünkü alın teri ile para kazanan herkes hisseder bu durumu. Ister memur, ister esnaf ister işçi olsun alın teri dökmüş olsun yeter.

1 Kuruş

Ekonomik sıkıntıya girmemizde devletin payının fazlaca olduğu kanaatindeyim. Şöyle ki devlet vatandaşlardan yakacağı işler için vergi, harç, resim vb adlar altında para toplamakta ve hükümetler eliyle bu para harcanmaktadır. Peki ya bu para adilane toplanmadığı için sürekli bir ekonomik sıkıntı ile boğuşuyor olabilir miyiz. 99 yıllık cumhuriyet dönemimizde sürekli olarak ha bugün ha yarın bitecek diye beklerken ömürler tükenmektedir.

Devletimiz vergi toplarken adilane davranmamaktadir. Bu da bana göre bereketi olmayan bir kasaya yol açmaktadır. Aşağıda maddeler halinde sıraladığım hususlara göz atmanızda fayda görüyorum.

  • Herhangi bir işiniz var ve birikiminiz ile bir araba almak istediniz. Orta sınıf olsun lüks arabayı bir kenara bırakıyorum. Orta sınıf arabanın -tamamı ithal olmakla birlikte- geliş fiyatı üzerine iki üç kaç vergi alınmaktadır. Şöyle ki 100bin lira gelişi olan bir arabadan 100 binde vergi alıp arabayı vatandaşa 200bine maletmek hak yemektir. Çünkü o 200bin için dökülen alın teri adeta deniz olacak kadardır.
  • Bir çocuğunuz oldu temel gereksinim mama ve bebek bezidir. Ikisi de oldukça pahalı sayılabilecek bir orandadır. Peki neden bunlardan vergi alınmakta yada düşük oranda alınmamaktadır. Oysa zenginlerin kullandığı pırlantadan sıfır vergi alınmaktadır. Aynı durum insanların temel tüketim ürünleri için uygulanmamaktadır.
  • Her vatandaşın başına gelmiş olan bir durum vardır ki can sıkıcıdır. Unutulan veya ihmal edilen bir durumdan dolayı gelen geçiken borç veya cezalar. Bu durumda yaa faiz denilen ikinci bir para ile borçlarımız üzerine daha fazlası istenilmektedir. Oysa zengin hatta milyarder denilen kesimin sürekli vergi borcu silinmektedir. Halkın neden borcu ödemeye mecbur tutulurken bu kesim mecbur bırakılmıyor. Spor kulüpleri fütursuzca paralar harcayıp günün sonunda borçlarının bir kısmı devletçe affedilmektedir. Para yoksa harcamasın yada parasını harcamayı öğrensin. Halkın 1 Kuruş borcu dahi yıllarca faizle, gecikme cezasıyla, masrafiyla katlana katlana önümüze konulmaktadır.

Belki bu hususlar daha fazlaca da sayılabilir ama benim ilk aklıma bunlar geliyor. Bu saydıklarım devletin yani milletin cebinde kocaman bir kara deliğe yol açmaktadır. Çünkü herkes bilirki bereketi olmayan paradan hayır gelmez.

Düşünür filozof ibni Haldun vergi hususunda görüşü şu şekildedir. “Hükümdarın lüksünü ve desteğini, satın almış olduğu ordu ve bürokrasinin desteğini sürdürebilmesi için vergileri artırması gerekir. Artan vergi oranları ekonomik faaliyetlerin azalmasına neden olur ve hükümdarın amacının tersine devlet gelirleri azalır. Yönetilenlerin devletten beklentileri zayıflar ve umutsuzluk yayılır. Ekonomik faaliyetler duraklar, insanlar uzun vadeli planlar yapamaz olurlar. Doğum hızı geriler, kalabalık kentlerde nüfus ve çevre sorunları ortaya çıkar. Devlet çözülmeye başlar.

Ekonomik sıkıntı darboğaz konusunda fazlaca düşünüp yeni bir yolun bulunması gerekmektedir. Yoksa hans bir eli yağda bir eli balda iken bizde hasan sürekli ekonomik sıkıntı da yaşamaktan yağı ve balı ancak rüyasında görecektir. Yada yağı ve balı bir arada bulamayacaktır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s