#Çokayog

İnsanlık

İlk insan Adem’den beri insan oğlu sürekli gelişim içinde olmuştur. Bu gelişimin sonuda gelmeyecek gibidir. 1899 yılında Amerikan Patent Dairesi Başkanı, Charles Duell “Artık yeni hiçbir şey yok . İcat edilebilecek her şey icat edildi” diyerek büyük bir gafa imza atmasına rağmen icatlar günden güne yeni yeni icatlar devam etmektedir.

Mağara adamları olarak tabir edilen insanlar öncelikle taşı yontarak sonra cilalayarak gösterdikleri gelişim taştan yapılan tekerleğin üzerinde uçağın havalanması ile gelişim gitgide sınırları zorlamıştır.

Yakın gelecekte ise insanların makineler gibi bilgisayar sistemine Entegre edilerek bazı hastalıkların daha kolay tedavi edebileceği düşünülmektedir.

Hal böyleyken teknolojik gelişim bir bakıma baş döndürücü bir bu durum olmuştur.

İnsan oğlu böylesine hızlı teknolojik gelişimle maddi açıdan daha fazla kazanç sağlamış durumdadır. Hayli zamanımızı alacak yol, köprü vs. ihtiyaçlar handiyse bir kaç saat içinde meydana getirilmektedir. Bunca maddi gelişime rağmen manevi sorunlarımız kendi öz sorunlarımız olmasına rağmen tahminimce eskiye oranla aynı çizgide devam etmektedir.

İnsan oğlu ortak fikir edindikleri birçok konuda dahi gitgide ilkel dönemleri mumla aratır olmuştur. Millet ayrımı yapmadan sorsanız -dünyanın her yerinde- hırsızlık, taciz/tecavüz olayları, cinayet gibi suçlara herkes bunları lanetler ama bu suçların yada olayların sonu hiç gelmez.

Sayılan bu tür sorunların temeline inildiğinde ise olayın faili genel olarak maddiyatı iyi olmadığı için hırsızlık yaptığını, kendisiyle uyumsuz olduğu için öldürdüğünü, tahrik olduğu için taciz/tecavüze kalkıştığını beyan ederler. Peki bu eylemlere böylesine kılıf bulunuyorsa zengin birinin vergi vs çalması, aynı yastığa baş koyup uyuduğun eşin hunharca katledilmesi ne anlama geliyor. Hani diyorlar ya giyimi tahrik etti diye peki dinlerin en koyu biçimde yaşanan yerler veya dönemlerde de bu tür cinsel saldırı olayları yaşandığı görülmektedir.

İnsanlığın teknolojik yarışı hızla ilerletmek yerine biraz sükunet edip manevi sorunları hızla çözmeli tedavi etmelidir. Dünyanın her yerinde görülen manevi sorunlar nasıl çözülür bunun ilerlemesi yapılmalıdır. Yoksa yapılan teknolojik gelişimlerde bu tür eylemlere alet olacaktır.

Hırsız soygun sırasında kendisini gören tanığı nasıl ortadan kaldırırım bunu yaşanan gelişimde çözümü nasıl bunu araştırır. Yada Cemal Kaşıkçı olayında olduğu gibi cinayette maktulün cesedinin nasıl ortadan kaldırılacağı hususunda teknolojinin imkanları devreye girer. Ama manevi olarak cinayetin nasıl ortadan kaldırılabileceği hususunda gelişim gösterilmelidir. Bu alanda da psikiyatr uzmanlarının değerli çalışmaları mevcut olmakla günümüzden geriye gidildiğinde bu çalışmaların çok yetersiz olduğu görülür. Buradada temel sorun Bu sorunların çözümünün toplumda direkt maddi bir katkısının bulunmamasından dolayı fazlaca eğilim görülmemektedir.

Oysaki daha az teknoloji fakat daha güvenli bir dünya daha iyi olmazmiydi. İnsanlar bir avuç toprak için birbirini hunharca katletmektedir. Ortadoğu yabancıların emelleri için adeta kan gölüdür. Zaten kısa ömürde kan gölü yerine ferah bir ortam olsa daha iyi olmazmiydi.

Dünya uzaydan bakıldığında diğer gezegenlere göre daha güzel gözükmektedir. Adeta mavi bir boncuk gibi ama yakından bakılsa adeta kızıl gezegen marstan daha yabani.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s