#Çokayog

İsmail Bir Zihin ve Ruh Macerası

Bir ilan gördüğünüzü ve ilanda “ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİNİ ARIYOR. Dünyayı kurtarmak için içten bir arzu duyulması şarttır. Şahsen başvurun.” yazdığını düşünün ilanı görünce ne yapardınız. Eminim bunu görünce tıpkı kitabın baş kahramanı gibi sizde çok şaşırır ve merak ederdiniz. Bu nedir acaba diye.

Kendi halinde yaşayan ve belli bir kazanca sahip birinin kendine öğretmen olarak bulduğu bir gorilla Bir Zihin ve Ruh Macerasına çıktığını hayal edin ama bu macera yeni yerler keşfederek değil kendi düşünce ve insanlığın var oluşundan beri yaşanan olayları kapsamaktadır.

Yeni kitaplar ararken bulduğum Daniel Quinn’in bu kitabı insanı derinden sarsacak ve bildiklerimizi yeniden yeniden sorgulamamızı sağlayacak türden bir kitaptır.

Tek taraflı öğretmen anlatip öğrencinin dinlemesi şeklinde ders metodu yerine öğretmenin (goril) verdiği ipuçları ile öğrencinin (insan) kendi bildiklerini sorgulaması ve sonuca varması şeklinde ders işlenmektedir.

Öğretmen olan Gorilin odasında bulunan potresinde ;
İNSANLAR OLMASA GORİLLER İÇİN BİR UMUT OLUR MU?
GORİLLER OLMASA İNSANLAR İÇİN BİR UMUT OLUR MU? yazmaktadır .

Kitabın Künyesi

Adı: İSMAİL Bir Zihin ve Ruh Macerası
“”Ishmael (An Adventure of the Mind and Spirit)””
Yazarı: Daniel QUINN
Çeviri: Selen ÇALIK
Yayınevi: Mayakitap Yayınları
Basım Tarihi: 6. Baskı-2018
Türü: Roman
Sayfa: 293

Kitaptan seçkiler;

-Bazen söylenecek çok az söz olması kadar, söylenecek çok fazla söz olması da insanın dilini bağlar. (s.34)
– Atomları nasıl parçalayacağınızı, aya kaşifleri nasıl göndereceğinizi, genleri birbirlerine nasıl tutturacağınızı biliyorsunuz, fakat insanların nasıl yaşamaları gerektiğini bilmiyorsunuz ( s. 99)
-Artan nüfusu beslemek için üretimi artırmak, nüfusta daha da büyük bir artışa sebep oluyor. (s. 122)
-On bin yıldır, büyüyen topluluğu beslenmek için gıda üretimini düzenli olarak arttırıyorlar. Onlar bunu yaptıkça topluluk daha da büyüyor. (s. 151)
– Gün batımını seyrettikten sonra gidip de konusunun çadırını ateşe veremezsin doğa ile iç içe yaşamak akıl sağlığı için harikadır. (s.164)
– Adem dünyayı tek bir günde mahveder ve o günün sonunda kendi de mahvolur. ( s.181)
-Hangi yolun doğru olduğunu biliyormuş gibi yapamayız. Tek bildiğimiz hangi yolu tercih ettiğimiz. (s.187)
-İsa’nın bir öğüdünün kıymeti hiç ama hiç bilinmedi: ‘Yarın için kaygı duymayın. Acaba yemek bulabilecek miyim diye endişe etmeyin. Havadaki kuşlara bakın. Onlar ne ekiyor, ne biçiyor, ne de istifliyor, ama Tanrı hepsine sahip çıkıyor. Sizin içinde aynısını yapacağını düşünmüyor musunuz?’ (s.254)

Kitabın Arka Kapağı:

ÖĞRETMEN ÖĞRENCİLERİNİ ARIYOR. Dünyayı kurtarmak için içten bir arzu duyulması şarttır. Şahsen başvurun.
Gazetedeki bu üç satırlık ilan, yaşam boyu sürecek bir maceranın başlangıcıydı…

Tarih boyunca yazılmış en etkileyici ruhsal maceralardan biri olarak kabul edilen İsmail, basıldığı andan günümüze kadar yirmiden fazla dile çevrildi. Dünya çapında geniş ve tutkulu bir okuyucu kitlesi edinen bu roman, her zaman daha fazlasını arzulayan kültürümüzün tüm dünyayı nasıl bir sona yaklaştırdığını gözler önüne seriyor. Onu benzersiz kılansa, görmezden geldiklerimizi yüzümüze çarpıp, tartışılmaz kabul ettiklerimizi bir bir yıkarken geride yine de umut bırakması. İsmail insanlığa alternatif bir rol, akla gelmeyen bir çıkış yolu gösteriyor.

Alanlar’dan mısınız, Bırakanlar’dan mı?

İSMAİL’i okuduğunuzda bunu bir kez daha düşüneceksiniz.
“Yazar bizi inanılmaz bir diyalogla ele geçiriyor… Ve daha kitabın yarısına gelmeden kayboluyoruz; onun pençesine düşüyor ve İsmail’in bize dünyayı kendimizden nasıl kurtaracağımızı öğretmesini bekliyoruz. Yaşamlarımızı bir an önce değiştirmek istiyoruz.” -The Washington Post

“Kesin olan bir şey var ki, o da, tüm dünyayı kendimizle birlikte yok ettiğimiz ve kaderimizi değiştirmek için neredeyse çok geç kalmak üzere olduğumuz. Bu bile tek başına, İsmail’i okumak için yeterli bir neden.” -The Orlando Sentinel

“Bu roman öyle heyecan uyandırıcı, öyle yaratıcı ve toplumsal açıdan da öylesine acil ve ertelenemez bir durumu açıklıyor ki, bu yıl ve izleyen yıllarda sürekli okuyacağınız bir kitaba dönüşüyor.” -The Austin Chronicle

“Arthur Koestler insanların da tıpkı dinozorlar gibi yok olup olmayacağı konusundaki düşüncelerini anlattığı ünlü bir yazısında Dinozorun Duası dediği bir şey ortaya atmıştı: ‘Yüce Tanrım, bana birazcık daha zaman ver!’ İsmail kendi zamanını bu soruyu yanıtlamaya ve bizlere birazcık daha zaman kazandırmaya adıyor.” – Los Angeles Times

Son olarak kitabı okumanızı ve üzerine düşünmenizi tavsiye ederim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s