#Çokayog

Nene Hatun

Adem, dünyaya gelen ilk insan ve insanlığın atasıdır. Gel zaman git zaman Adem’in soyu tüm dünya ya dağıldı. Ama insanlara dünya dar gelmiş olmalı ki daha Adem’in iki çocuğu Habil-Kabil ile başlayan insanın birbirini katletme meselesi son yüzyılda akıl almaz bir hal almıştır.

İnsanlığın iftiharı sayılabilecek Türk Milleti kurduğu devletlerle insanlığı barış huzur içinde tutmayı kendine düstur edinmiştir.

Devlet-i Âli Osman insanlığın huzur ve güven durağı iken bu durum yaklaşık 600 yıl sürmüştür. Osmanlı o kadar Âli idi ki bir-çok milleti bir arada huzur içinde hiç bir zorlama dayatma olmadan yönetti. Fakat 19. asra gelindiğinde ise huzur ocağı artık dağılmak üzere idi. Öyle ki sadık-ı millet olanlar bile artık Osmanlı olmak istemiyordu. İstemediği gibi yıllarca yan-yana olduğu Türk milletine düşman kesilmişti. Ermenilerin, Osmanlı düşmanı devletlerden aldığı destek ile Anadoluda yıllarca birlik olduğu Türklere katl ediyordu.

Osmanlı tarihine 93 Harbi olarak anılan 1877-78 Osmanlı Rus Savaşında Ruslar, Kafkaslar üzerinden Osmanlı şehirlerini işgal edip Istanbul’a hem karadan hemde denizden sarmayı düşünüyordu.

Balkanlar ve Kafkasya’dan iki cephe açan Ruslar, Kafkas Cephesi’nde bir engel ile karşılaşmayacaklarını, 2 ay içinde İstanbul’a varacaklarını hesap etmekteydi. Osmanlı, Ruslara direnemeyerek Erzurum’a kadar çekilmek zorunda kalır. Ordunun çekilmesi ile Rus işgalinde kalacak bolgede ki Türklerde yollara düşer. Rus zulmünden dolayı muhacir olurlar.

Erzurum savunma hattında tutunmakta zorluk yaşayan Osmanlı Ordusuna halk destek vererek eline silah alan silahla silah bulamayan ise kazma kürek balta ile cepheye Rusa karşı savasmaya gider.

Erzurum’da bulunan Rus işgalinde ki bölgeden muhacir olan ve henüz 20 yaşında ki Nene Hatunda eline balta alarak cepheye atılır. Ailesi 1857’de doğan kız bebeklerine Nene ismini verdiğinden bu isimle bilinir. Yaşlı olduğundan değil.

Nene Hatun Heykeli

Nene Hatun 3 aylık bebeğini öper, kundaklayıp usulca beşiğine bırakır. Üzerini örterken şu sözler dökülür dudaklarından: “Seni bana Allah verdi, ben de seni ona emanet ediyorum!”

Nene Hatun da artık köy halkı ile beraber, en önde koşmaktadır. Çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek demeden direnen Erzurumlular, Rus ordusuna beklenmedik bir yenilgi tattırırlar. Kayıp veren Ruslar geri çekilir, Rus ilerleyişi durdurulur.

Savaş bitince köyü Rus işgalinde kalmaya devam ettiğinden geri dönemeyen Nene Hatun Erzurumda kalır.

93 Harbinde Kocasını, Birinci Dünya Harbinde ise 3 oğlunu (biri Çanakkkale Cephesinde) şehit verir. Sadece bir oğlu ve iki kızı hayatta kalır.

Nene Hatun Cumhuriyet’le beraber Kırkgöz soyadını almıştır.

Vatan için kocasından, oğlundan, bebeğinden ve kendi canından geçen Nene Hatun, Türkiye Cumhuriyeti  devletinden bir talepte bulunmaz kanatkar bir hayat sürer

1952’de 93 harbi anısına yapılan Aziziye Anıtı yapıldığında 3. Ordu Komutanı Nurettin Baransel’in ziyareti ile tekrar anılır. Burada yaşadığı herşeyi anlatir ve 3. Ordunun Nenesi olarak anılmaya başlanır.

Türk Kadınlar Birliği 5 Mayıs 1955 tarihinde Nene Hatunu “Yılın Annesi” seçer. Bu ünvan ilk defa kullanılmıştır.

22 Mayıs 1955 günü 98 yaşında hayatını kaybetti. Cenazesi, resmi törenle Aziziye Şehitliği’ne defnedilmiştir.

Tarihi şan ve şerefle dolu Türk Ulusu ne kadar övünsen azdır ceddinle. Hiç bir zaman yeise düşme sadece ceddinin kahramanlıklarını bil ve hatırla her zaman cesaret bulursun.

Milli kahramanlarımız Tarih Dersinin bir kolu olarak veya müstakil bir ders olarak Türk Evladına okutulmalı, öğretilmelidir. Unutulmasına tarihin karanlik sayfasında bir iki kelam olarak kalmamalıdır.

“Nene Hatun” için bir yorum

  1. Tüm şanlı kahramanlarımız, liderlerimiz bizim degerlerimizdir onlara her zaman minnettarız unutmadık.
    Ruhları şad olsun mekanları cennet olsun🤲🇹🇷

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s