#Çokayog

Arı Gerçeği

Arı, dünya üzerinde ki en küçük canlılardan biridir. Havacılık kurallarına göre üzerinde bulunan kanatları ile uçabilmesi mümkün değildir. Hal böyle iken uçabildigini bizlere göstermektedir.

Arılar doğadan topladıkları ile dünyanın en leziz ve şifalı yiyeceği balı ortaya çıkarmaktadır.

Allah, arının bal yapması hususu Kuran-ı Kerim’in Nahl Suresi 68-69. Ayetlerinde mealen “Ve rabbin bal arısına şöyle ilham etti: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine yuvalar edin; sonra her türlü besleyici ürünlerden ye; rabbinin koyduğu kanunlara boyun eğerek çizdiği yollardan git! – Onların karınlarından, farklı renklerde bir şerbet çıkar ki onda insanlara şifa vardır. İşte bunda da düşünen bir topluluk için açık delil bulunmaktadır” diye buyurmaktadır. Açık şekilde görülüyor ki arının yaptığı balın yenmesi insana şifa vermektedir. Ayrıca bundan arının dünyanın varoluşu ile birlikte dünyada yaşadığını olduğunu anlayabiliriz.

Arı Filminde (Bee Movie) arının bal yapması, insanların bal tüketmesi ve arıların dünyamız için ne kadar önemli olduğunu komedi tarzında gösterilmektedir. Arılar bizler yani dünyamız doğanın dengesi için bu kadar önemli olduğu bilinmekte iken insanlar neden acaba arının neslinin tükenmesine pek aldırış etmemektedir.

Ormanların tahrip edilmesi, zirai ilaçların aşırı kullanımı, doğanın yıpratılması arıların neslinin devamını tehlikeye atmaktadır. Sadece bal arısı değil yabani tüm arı türleri bu yokoluşun içindedir.

Arı olmazsa olmasin varsın denilebilir mi? Dünyanın varoluşundan bugüne kadar nice canlı türü yok oldu varsın arı’da olmasin denilebilir mi ?

📷#ismailfirdevsoglu 🐝

Hayır hayır hayır kesinlikle bu sorulara olumlu yanıt verilemez. Öncelikle can taşıyan bir varlığın ölümü vicdani olarak bizleri rahatsiz etmeli sonrasında ise kendi elinde olmadan yok olan bu varlıklar bizler doğa için hangi vazifeyi yerine getirmektedir. Yok olan türün görevini kimler üstlenmektedir. Binlerce tür yok olmus hemde sebebi vahşi insanlik olmuştur. Bu vahşilik insanlıkta henüz geçmiş değildir. Sadece bulunduğu günü düşünerek doğa insafsizca kirlerilmektedir. Doğa kirletildikçe bu yok oluş hızlanmaktadır.

Günümüzde insanların doğayı kirletmesi tahrip etmesi kendi türünün sonunu biraz daha yaklaştırmaktadır.

2020 yılında havanın kirletilmesi Koronavirüs nedeniyle azalınca uzaklarda ki dağlar biranda ortaya çıkmıştır. Fakat insanlar bundan yine ders almayacaktır. Doyumsuz insanlık ders almak bir yana son sürat kirletmeye tahrip etmeye devam etmektedir. Salgın Gelmiş Ülkeme yazımızda da altını ısrarla çizdiğim sıkıntı devam etmektedir. Koronavirüs nedeniyle maske kullanmak durumundayız. Ama kullanılan maskeler gelişi güzel oraya buraya atılmaktadır. Doğa insafsizca kirletilmekle kalmıyor kendi sağlığımızı da tehlikeye atıyoruz.

Bilge Kağan Orhun Yazıtlarında Türk Milletinin için bir çok uyarı ve öğütte bulunmuştur. Bunlardan en önemlisi ” Ey Türk; üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer delinmedikçe, senin ilini ve töreni kim bozabilir. Titre ve pişman ol ” demiştir. Türk Milletini kimseye aldanmaması gibi için uyarmakta ve yaptığı yanlışlıklardan pişman olması istenmektedir.

Şimdi ise bu sözü tüm insanlik için söylemek gerek; Ey insanlık! içinde bulunduğun küllerinden silkelen, titre, düşün ve pişman ol. Pişman ol ki daha pişmanlık duyabilecek neslin devam etsin.

iyi okumalar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s